Jak ubezpieczenie grupowe odpowiada na wyzwania współczesności

0
794

Zbyt szybkie tempo, niewłaściwy tryb życia oraz duży stres to przyczyny chorób cywilizacyjnych. Dotykają one coraz większej liczby osób i pośrednio wpływają także na rozwój przedsiębiorstw. Dolegliwości psychiczne zmniejszają produktywność, a czasem prowadzą do wyłączenia z życia zawodowego.

Dbałość o dobrostan pracowników i zaadaptowanie benefitów do aktualnych wyzwań społecznych stają się wręcz niezbędne. Kompleksowym rozwiązaniem może być ubezpieczenie grupowe z możliwością wyboru dodatkowych umów dostosowanych do potrzeb osób zatrudnionych.

Depresja: cicha pandemia naszych czasów

Według oficjalnych statystyk Narodowego Funduszu Zdrowia około 1,5 mln osób w Polsce choruje na depresję. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że w 2030 r. ta przypadłość może być najpowszechniejszą chorobą na świecie. Te alarmujące dane pokazują, że mamy do czynienia z problemem na masową skalę.

Zaburzenia psychiczne są powodem wielu zwolnień lekarskich – raport NFZ wskazuje, że rocznie generują aż 7,8 mln dni absencji w pracy. To ogromne koszty dla pracodawców, które można ograniczyć poprzez zadbanie o mental well-being pracownika.

Zdrowie psychiczne nadal bywa okryte tabu, a społeczeństwo nie wie, jak o nie zadbać. Zarówno życie prywatne, jak i zawodowe bywa we współczesnym świecie źródłem ogromnego stresu. Nadmierny i przewlekły stres może w konsekwencji prowadzić do wypalenia zawodowego – jak wynika z badania Nationale-Nederlanden, aż jedna trzecia Polaków byłaby gotowa zrezygnować z dotychczasowego miejsca pracy właśnie z tego względu. Jest to kolejny powód do podjęcia aktywnych działań mających na celu poprawę dobrostanu psychicznego pracowników.

W zdrowym ciele zdrowy duch

Do ochrony zdrowia powinniśmy podchodzić kompleksowo. Zdrowie fizyczne jest bezpośrednio związane ze zdrowiem psychicznym i wpływa na nie w znacznym stopniu. Wiele czynników, które mogą powodować występowanie depresji (np. brak aktywności fizycznej czy nadużywanie alkoholu), to również powszechne czynniki ryzyka chorób, takich jak: nadciśnienie, nowotwór, cukrzyca oraz schorzenia układu oddechowego. Dodatkowo pacjenci cierpiący na wskazane choroby mogą doświadczyć depresji ze względu na trudności związane z radzeniem sobie ze swoim stanem.

Naukowcy coraz częściej badają związek między depresją a nowotworami. Okazuje się, że te dwie choroby często współistnieją i wpływają na siebie. Choroba nowotworowa dotyka dwóch sfer – fizycznej i psychicznej. Szacuje się, że co trzecia osoba chora na raka ma depresję. Tworzy się błędne koło: pacjenci cierpiący na nowotwory mają wyższe ryzyko rozwoju depresji, a osoby z depresją są bardziej podatne na rozwijające się nowotwory.

Co martwi Polaków?

Wzrost częstotliwości występowania różnych chorób, a także pandemia sprawiły, że Polacy obawiają się o swoje zdrowie i dostęp do opieki medycznej. Niestety, dostępność usług zdrowia psychicznego w Polsce jest nadal niewystarczająca, a długie kolejki do psychiatrów i psychologów oraz wysoki koszt leczenia prywatnego to poważne problemy.

Wizyta u psychiatry w ramach NFZ może w niektórych regionach kraju wymagać oczekiwania nawet ponad 200 dni, zaś sama terapia często trwa latami. Doświadczenia kilku ostatnich lat pokazują, że ubezpieczyciele mają ważną rolę do odegrania i obserwując potrzeby klientów, powinni regularnie aktualizować swoją ofertę.

Ochrona tego, co naprawdę ważne

Podejmowanie działań na rzecz profilaktyki i leczenia zaburzeń psychicznych oraz otwartość na kwestie związane ze zdrowiem mentalnym są niezwykle ważne. Dlatego umowa dodatkowa do ubezpieczenia grupowego dostępna w Nationale-Nederlanden stara się odpowiedzieć na brak dostępności specjalistów, gwarantując krótki czas oczekiwania na realizację świadczeń medycznych.

Konsultacja u psychologa oraz psychiatry odbywa się do dziesięciu dni roboczych od zgłoszenia. Termin na badania laboratoryjne klienci uzyskają do trzech dni roboczych. W przypadku pobytu w szpitalu przez minimum 21 dni z powodu depresji lub zaburzeń lękowych zapewniamy wypłatę świadczenia finansowego. Skrócenie czasu oczekiwania na pomoc oraz wczesna diagnoza połączona z odpowiednim leczeniem mogą przyczynić się do poprawy stanu zdrowia psychicznego i jakości życia.

Jednocześnie w obliczu narastających problemów psychicznych wśród młodzieży zwracamy uwagę na fakt, że nasz produkt nie ogranicza się tylko do dorosłych. Dane z raportu „Młode głowy. Otwarcie o zdrowiu psychicznym” Fundacji UNAWEZA alarmująco pokazują, że prawie 82% dzieci czuje się przytłoczonych stresem dnia codziennego. Co trzecie dziecko traci radość życia, co szóste podejmuje próby samookaleczeń. Niestety, w Polsce mamy deficyt psychiatrów dziecięcych, co wydłuża czas oczekiwania na wizytę i często zmusza rodziców do korzystania z droższej opieki prywatnej.

Dlatego nasz produkt jest dostępny w dwóch wariantach – podstawowym skierowanym do pracownika oraz w wersji rodzinnej, dzięki której pracownik ma możliwość zabezpieczenia także swojego małżonka lub partnera oraz dzieci. Chcemy w ten sposób oferować wsparcie dla całej rodziny, rozumiejąc, jak ważna jest kompleksowa opieka.

Pomoc szyta na miarę

W celu działania na rzecz poprawy dostępu do opieki psychologicznej oraz profilaktyki zdrowotnej konsekwentnie poszerzamy naszą ofertę o kolejne choroby cywilizacyjne, zwłaszcza że niejednokrotnie występuje między nimi korelacja. Coraz częściej publicznie słyszymy o tym, że chorzy na raka mogą i często powinni korzystać ze wsparcia psychologicznego i psychiatrycznego.

W odpowiedzi na to zapotrzebowanie wraz z Fundacją „Twarze depresji” uruchomiliśmy w poprzednich latach program bezpłatnej, zdalnej pomocy psychologicznej dla chorych na raka i ich rodzin. Oferujemy również, w ramach ubezpieczenia grupowego, umowę dodatkową na wypadek nowotworu, która umożliwia szybką diagnostykę.

Staramy się reagować na bieżące potrzeby naszych klientów oraz partnerów zewnętrznych, z którymi współpracujemy przy sprzedaży ubezpieczeń grupowych. Pracujemy nad udoskonaleniem oferty, tworzeniem innowacyjnych produktów i zapewnieniem najwyższego standardu obsługi klienta.

Serdecznie zapraszamy właścicieli małych i średnich przedsiębiorstw, którzy chcą zadbać o zdrowie swoich pracowników, do kontaktu z działem sprzedaży Nationale-Nederlanden.

Dariusz Geniusz
dyrektor handlowy ds. współpracy z partnerami strategicznymi w Nationale-Nederlanden