Jest Energia do Porozumienia

0
1584

Energia do Porozumienia to akcja uruchomiona w niedzielę 27 lutego przez „Gazetę Ubezpieczeniową”. Zbieramy power banki, które pozwolą osobom uciekającym przed wojną naładować telefon komórkowy i być w kontakcie z osobami bliskimi oraz mieć możliwość zwrócenia się o pomoc. Dodatkowo zbierane są polary, ciepłe bluzy, koce i kubki termiczne. Zebrane przedmioty zostaną przekazane do obozów uchodźczych na Ukrainie przez Fundację Pomaganie jest Fajne oraz do punktów pomocy uchodźcom na warszawskim Dworcu Zachodnim.

Chętni do uczestnictwa w akcji Energia do Porozumienia proszeni są o kontakt mailowy z redaktorką naczelną: aleksandra.wysocka@gu.com.pl.

– Zależy nam na czasie, żeby przekazać power banki najpóźniej w środę 2 marca – wyjaśnia Aleksandra E. Wysocka. Na apel błyskawicznie odpowiedziały już UNIQA, Ergo Hestia, Compensa, PZU Zdrowie, Wefox, Insly oraz Sollers Consulting. Wszystkie zebrane dary przewiezie bus dostarczony specjalnie w tym celu przez Grupę Profika. O przebiegu akcji będziemy informować na bieżąco.

Profika wozi potrzebujących

Jest to jedna z bardzo wielu inicjatyw pomocowych organizowanych przez naszą branżę. Wspomniana wyżej Grupa Profika, zajmująca się m.in. obsługą zakładów ubezpieczeń w zakresie specjalistycznych pojazdów zastępczych, wysłała na granicę z Ukrainą autobus, który przywiezie do Warszawy 55 osób. Ich zakwaterowanie zapewni Akademia Leona Koźmińskiego. – Cały czas szukamy kierowców na terenie Ukrainy, którzy mogliby naszymi autobusami przywozić potrzebujących ewakuacji na przejścia graniczne. W niedzielę 27 lutego nasz autobus zabrał ludzi w Hrebennym, później z punktu recepcyjnego w Lubyczy Królewskiej, a następnie udał się do Zosina i punktu recepcyjnego w Horodle koło Zosina – mówi Łukasz Wawrzeńczyk, prezes Grupy Profika. – Rozważamy też uruchomienie wahadłowego połączenia autobusowego do z Hrebennego przez Zosin do Warszawy i Łodzi – dodaje.

Food Truck z gorącymi posiłkami

Ubezpieczeniowcy hojnie wsparli inicjatywę olsztyńskiej restauracji Tandoor Kuchnia Indyjska, współfinansując wysłanie do przejścia granicznego w Zosinie food trucka oferującego gorące dania kuchni indyjskiej wszystkim potrzebującym. Apel udostępniony przez profil „Życie w multi” i „Gazetę Ubezpieczeniową” spotkał się z niezwykle dużym odzewem. Już w pierwszym dniu wydano setki posiłków.

Biuro OVB staje się Domem Gości

Tymczasem Dyrekcja Krajowa OVB podjęła decyzję o przekształceniu swojego 140-metrowego biura w Bytomiu na tymczasowe mieszkanie dla uchodźców.  –  W tym momencie mamy 4 sypialnie i jadalnie dla 18 osób, które są już w drodze – mówi dyrektor Dariusz Halczok.

ANG robi to, co potrzeba

W organizację domów i mieszkań dla potrzebujących zaangażowała się też Grupa ANG. Na profilu na Facebooku czytamy wypowiedź zarządu w osobach Artura Nowaka-Gocłowskiego i Katarzyny Dmowskiej: „Nie jesteśmy bogatą firmą, ale jesteśmy spółką pracowniczą, ideową organizacją, dla której wymiar społeczny biznesu zawsze był najważniejszy i dlatego jako firma oraz społeczność ludzi ANG podejmujemy następujące działania:

  • Tworzymy bazę mieszkań, by pomóc siostrom i braciom z Ukrainy, którzy z dnia na dzień stracili miejsce do życia. Część otrzymamy bezpłatnie, część wynajmiemy jako firma. Mamy już pierwsze.
  • Będziemy starać się znaleźć pracę osobom, które zamieszkają „z nami”.
  • W miarę naszych możliwości wesprzemy materialnie i finansowo naszych gości.
  • Podejmujemy współpracę z #HUMANOSH Fundacją im. Sławy i Izka Wołosiańskich, łącząc siły w organizacji pomocy i zbieraniu funduszy.

To możemy zrobić. Naszą branżę czekają trudne czasy i dzisiaj mamy dużo biznesowych zmartwień, ale jeżeli mamy przetrwać, to chcemy godnie – z myślą, że zrobiliśmy co trzeba wtedy, kiedy było trzeba. Tak po prostu”.

Z kolei Paweł Skotnicki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Rekomendowanych Doradców Ubezpieczeniowych, organizuje zbiórkę z myślą o potrzebujących dzieciach. Natomiast Ergo Hestia, PZU i Warta podjęły decyzje o sfinansowaniu krótkoterminowych OC ppm. Spodziewamy się, że nie będzie to działanie odosobnione i ubezpieczyciele wprowadzą kolejne udogodnienia dotyczące wykupu ubezpieczeń granicznych oraz kosztów leczenia cudzoziemców. O sytuacji będziemy na bieżąco informować.