KNF finiszuje prace nad rekomendacjami dotyczącymi dystrybucji ubezpieczeń

0
1088

Podczas wystąpienia otwierającego XI Kongres Polskiej Izby Ubezpieczeń w Sopocie zastępca przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego Krystian Wiercioch uchylił rąbka tajemnicy na temat przedsięwzięć, jakie w najbliższym czasie będą angażowały zarówno UKNF, jak i sektor ubezpieczeń. Dotyczyć one będą m.in. dystrybucji ubezpieczeń oraz obsługi klienta

Obecnie nadzór analizuje oświadczenia złożone w formule comply or explain dotyczące obowiązujących od 1 kwietnia rekomendacji dla zakładów ubezpieczeń odnoszących się do oceny odpowiedniości ubezpieczenia na życie z elementem inwestycyjnym. Zostaną one udostępnione na stronie internetowej KNF, która następnie przeprowadzi ocenę dostosowania się do rekomendacji. 

Nowe rekomendacje tuż, tuż

Krystian Wiercioch ujawnił również, że prace wewnętrzne nad rekomendacją dotyczącą dystrybucji ubezpieczeń są już na ukończeniu i w najbliższym czasie projekt zostanie poddany konsultacjom z rynkiem. – Pracujemy również nad formułą, w ramach której podzielimy się z agentami i brokerami spostrzeżeniami dotyczącymi dystrybucji ubezpieczeń – podkreślił w swoim wystąpieniu.

Zastępca przewodniczącego KNF zwrócił też uwagę, że urząd wprowadza nowe podejście w nadzorze do analizy praktyk w zakresie obsługi klienta: analizuje sygnały od ubezpieczających, ubezpieczonych i uprawnionych z umów ubezpieczenia oraz wchodzi w dialog z poszczególnymi zakładami ubezpieczeń.

– Chciałbym, aby proces po naszej stronie był transparentny i maksymalnie efektywny, tak aby z jednej strony realizował cele nadzoru, z drugiej nie absorbował nadmiernie zasobów organu nadzoru oraz poszczególnych zakładów ubezpieczeń – zapewnił Krystian Wiercioch. Dlatego w drugiej połowie roku Komisja zaprosi przedstawicieli branży ubezpieczeniowej na spotkanie, na którym przedstawi stosowane podejście i zapozna się z uwagami i sugestiami.

Luka pod lupą

W obecnym roku KNF planuje rozpocząć analizę luki ubezpieczeniowej w Polsce, w szczególności w odniesieniu do ryzyk katastroficznych adekwatnych do specyfiki rynku polskiego. Przygotowując badanie, Komisja będzie korzystać z doświadczeń zebranych w ramach współpracy z EIOPA, w szczególności z wypracowanych mierników do oceny luki ubezpieczeniowej. Nadzór przeanalizuje dane dotyczące aktualnego zakresu umów ubezpieczenia oraz dane o katastrofach naturalnych w Polsce. Wynikiem prac będzie zbiór luk i barier w rozwoju ubezpieczeń katastroficznych.

Istotna rola konsultacji z rynkiem

Urząd chce zaangażować branżę ubezpieczeniową w przygotowanie swoich stanowisk.

– W poprzednim roku przyjęliśmy podejście zakładające roboczą konsultację projektów stanowisk z rynkiem. Takie konsultacje odbywały się w przypadku Stanowiska dotyczącego zarządzania ryzykiem związanym z lokowaniem środków UFK w instrumenty contingent convertibles oraz w inne aktywa zależne od wartości instrumentów contingent convertibles, Stanowiska Komisji dotyczącego jednolitych zasad stosowania punktu 20 rekomendacji U oraz Stanowiska Komisji dotyczącego outsourcingu – przypomniał Krystian Wiercioch. – Konsultując projekty stanowisk, zależy nam na państwa uwagach, których celem jest poprawa sformułowań, tak aby na etapie wdrażania zawartych w nich rozwiązań nie powstawały spory co do rozumienia poszczególnych wymogów – podkreślił.

(AM, źródło: KNF)