KNF zgodziła się na połączenie AXA i UNIQA

0
517

Zniknęła ostatnia przeszkoda formalna na drodze do fuzji polskich spółek AXA i UNIQA. 3 marca Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie stwierdziła brak podstaw do zgłoszenia sprzeciwu wobec planowanego połączenia AXA Ubezpieczenia TUiR z UNIQA TU oraz połączenia AXA Życie TU z UNIQA TUnŻ. Wyraziła również zgodę na zmianę statutów i nazw dwóch innych przejmowanych spółek: AXA PTE i AXA OFE. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, połączenie prawne AXA i UNIQA ma nastąpić do końca pierwszego półrocza 2020 roku.

Integracja UNIQA Polska z przejętymi spółkami AXA postępuje od kilku miesięcy. Od 12 lutego obaj ubezpieczyciele mają wspólną stronę internetową znajdującą się pod adresem uniqa.pl oraz wspólny numer infolinii dla klientów obu firm. Z kolei 22 lutego wystartowała ogólnopolska kampania UNIQA „Pomyśl, ile można zdziałać razem”. Używany w niej spot wizerunkowy, wykorzystujący marki UNIQA i AXA, nawiązuje do połączenia firm w Polsce. 

UNIQA ogłosiła przejęcie spółek AXA w Polsce, w Czechach i na Słowacji, pod warunkiem uzyskania niezbędnych zgód regulatorów, na początku lutego 2020 roku. Wartość transakcji wyniosła około 1 mld euro i był to największy zakup firmy w historii grupy, jak i największe do tej pory przejęcie dokonane przez austriacką firmę ubezpieczeniową w regionie Europy Środkowej i Wschodniej.

Po udzieleniu wszystkich niezbędnych zezwoleń w październiku transakcja została formalnie zakończona. Zakup spółek AXA umacnia pozycję rynkową UNIQA na rynkach CEE. Zarówno w Polsce, jak i w Czechach oraz na Słowacji grupa należy obecnie do pierwszej piątki ubezpieczycieli. Dzięki przejęciu UNIQA zyskuje 5 mln nowych klientów (po akwizycji ich łączna liczba przekroczyła 15 mln) i 800 mln euro nowej składki.

W Polsce UNIQA stała się nowym właścicielem pięciu spółek. Są to AXA Ubezpieczenia Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji, AXA Życie Towarzystwo Ubezpieczeń, AXA Polska, AXA Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych i AXA Powszechne Towarzystwo Emerytalne. Po transakcji, która w Polsce nie obejmuje innych firm działających pod marką AXA: AXA Partners, AXA Assistance ani AXA XL, austriacka firma stała się piątą co do wielkości grupą ubezpieczeniową w Polsce.

W zarządzie połączonych firm znajdzie się sześć osób. Szefem Grupy UNIQA w Polsce zostanie Marcin Nedwidek. Do zarządu wejdą także Adam ŁoziakJarosław MatusiewiczMariusz WójcikDaniela Sotirovic oraz Jakub Machnik.

Do czasu pełnej integracji nic się nie zmienia dla klientów, pracowników i partnerów AXA.

Artur Makowiecki

news@gu.home.pl