KPMG: Kwalifikowalność działalności firm do Taksonomii do poprawki

0
671

Od 2022 r. przedsiębiorstwa w Europie są po raz pierwszy zobowiązane do uwzględnienia w swoich raportach niefinansowych ujawnień dotyczących kwalifikowalności swojej działalności gospodarczej do systematyki Taksonomii UE. Firma doradcza KPMG przeanalizowała 275 firm z sektora niefinansowego z 14 krajów Europy, w tym z Polski, które to firmy sporządziły takie ujawnienia za rok finansowy 2021. Badanie stało się podstawą do stworzenia przekrojowego raportu „Setting the baseline towards transparency”.

KPMG wzięła pod lupę przedsiębiorstwa, które mają siedzibę w Unii Europejskiej i wchodzą w skład indeksu STOXX1 Europe Index. W próbie znalazły się spółki o dużej, średniej i małej kapitalizacji z 14 krajów w 17 sektorach w UE. Analiza skupiła się na następujących kluczowych obszarach: działalność kwalifikująca się do Taksonomii, ujawnianie KPI, ujawnianie jakościowe oraz powiązanie ze strategią ESG. Ujawnienia za 2021 r. zostały poddane przeglądowi przy pomocy listy kontrolnej opracowanej przez specjalistów KPMG.

– W pierwszym roku raportowania jakość ujawnień taksonomicznych znacznie się różni między analizowanymi spółkami, a obszerność ujawnianych informacji niekoniecznie świadczy o ich przydatności. Jednocześnie firmy nie zawsze wyjaśniają zasady rachunkowości stosowane do wyznaczenia kluczowych wskaźników. Dodatkowo większość przedsiębiorstw nie powiązała jeszcze swojej strategii ESG z Taksonomią, ale mogłaby wykorzystać elementy Taksonomii do wzmocnienia swojej strategii ESG. W przypadku spółek, które nawiązują w swojej strategii ESG do Taksonomii, zaobserwowaliśmy trzy podejścia: jednym z nich jest włączenie elementów Taksonomii do celów zrównoważonego rozwoju i KPI, drugim opisanie związku pomiędzy obecną strategią ESG a Taksonomią, a trzecim możliwość przyszłego powiązania obecnej strategii ESG i Taksonomii – skomentowała Iwona Galbierz-Sztrauch, partner, lider Doradztwa dla Sektora Finansowego, lider ESG KPMG w Polsce.

Z odpowiedzi ankietowanych spółek wynika m.in., że 81% z nich zidentyfikowało działania potencjalnie zrównoważone środowiskowo. Z kolei 79% respondentów zgłosiło kwalifikowalność do Taksonomii UE nakładów inwestycyjnych. To więcej niż w przypadku przychodów (61% wskazań) oraz kosztów operacyjnych (60%).

Raport jest dostępny pod adresem:

https://assets.kpmg/content/dam/kpmg/pl/pdf/2022/10/pl-Raport-Setting-the-baseline-towards-transparency.pdf

(AM, źródło: KPMG, LinkedIn)