KRIR wnioskuje o zwiększenie środków na dopłaty do składek w ubezpieczeniach upraw

0
71

29 kwietnia zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o zwiększenie limitu środków na tegoroczne dopłaty do składek ubezpieczenia upraw rolnych. KRIR tłumaczy swoją interwencję falą alarmujących sygnałów napływających do niej od rolników.

Rada podkreśliła, że rolnicy zgłaszają jej, że firmy ubezpieczeniowe, z którymi Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zawarło umowy w sprawie dopłat z budżetu państwa do składek na ubezpieczenie upraw i zwierząt gospodarskich, nie zawierają polis ze względu na wyczerpanie limitu środków. Podobne sygnały napłynęły również do portalu Farmer.pl oraz Związku Sadowników RP, którym rolnicy skarżyli się, iż w zakładach ubezpieczeń limity dopłat do składek wyczerpywały się od 3 do 12 minut od rozpoczęcia sprzedaży.

Zdaniem KRIR wszyscy rolnicy, którzy mają obowiązek ubezpieczenia 50% upraw powinni mieć również możliwość skorzystania z ochrony objętej dopłatami do składek z budżetu państwa. „Wiele upraw nie może być ubezpieczona w początkowym okresie kampanii ubezpieczeniowej ponieważ agrotechniczne terminy siewu tych roślin przypadają w drugiej połowie kwietnia lub w maju. Również w różnych województwach ze względu na zróżnicowanie klimatu terminy siewu przypadają w innym czasie. Rolnicy ze wszystkich województw powinni mieć zagwarantowany dostęp do dotowanych ubezpieczeń. Powtarzająca się corocznie sytuacja wyczerpywania się limitu środków na ten cel powoduje niepotrzebne stresy i niepokoje” – zaznaczyła Rada w swoim wystąpieniu do MRiRW.

W związku z zaistniałą sytuacją zarząd KRIR zgłosił wniosek o wszczęcie procedury uruchomienia środków z rezerwy budżetu państwa na dopłaty do składek ubezpieczeń rolnych.

(AM, źródło: KRIR, Farmer.pl)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here