KRUS przejmie kontrolę nad Pocztowym TUW?

0
703

Rządowa autopoprawka do budżetu na 2021 rok zapewniła Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego środki na objęcie udziałów w towarzystwie ubezpieczeń wzajemnych. Z informacji „Pulsu Biznesu” wynika, że chodzi o Pocztowe TUW.

Gazeta wskazuje, że do dyspozycji KRUS oddano 70 mln zł, które mają zostać przeznaczone na objęcie połowy udziałów w Pocztowym TUW. Zdaniem rozmówców „PB”, transakcja przypomina wejście do towarzystwa Funduszu Składkowego Społecznych Ubezpieczeń Rolniczych (zarządza pieniędzmi Kasy) sprzed czterech lat, które skutkowało podniesieniem kapitału zakładu z 27,5 do 54,5 mln zł. Wtedy była to decyzja polityczna, polegająca na porozumieniu się pomiędzy sobą ministrów rolnictwa (nadzorującego KRUS) oraz infrastruktury (nadzorca Poczty Polskiej, a tym samym jej ubezpieczyciela).

Zdaniem analityków, z którymi rozmawiała gazeta, pewne zdziwienie musi budzić wycena Pocztowego TUW. Michał Konarski, analityk DM mBanku, obliczył dla „PB”, że 140 mln zł za towarzystwo oznacza, iż wskaźnik cena/zysk przekracza 12. Tymczasem PZU SA wyceniane jest na 11 — z dyskontem. Według gazety charakter decyzji o sprzedaży udziałów zakładu może też tłumaczyć, dlaczego Poczta Polska rezygnuje z dochodowego biznesu. „PB” przypomina, że po dokapitalizowaniu Pocztowe TUW zaczęło osiągać coraz lepsze rezultaty: jeszcze w 2018 r. jego przypis składki wynosił 184 mln zł. W 2020 r. sięgnął już 304 mln zł, a w tym ma być jeszcze wyższy.  Co więcej, zysk z 3 mln zł w 2017 r. wzrósł do 142 mln zł w ubiegłym roku. Ministerstwo Rolnictwa odmówiło „PB” ustosunkowania się do kwestii nabycia całości TUW przez KRUS.

Więcej:

„Puls Biznesu” z 27 października, Eugeniusz Twaróg „Rolnicy ubezpieczą paczki pocztowe”:

https://www.pb.pl/rolnicy-ubezpiecza-paczki-pocztowe-1131771

(AM, źródło: „Puls Biznesu”)