KUKE i mBank będą finansować krajowe inwestycje polskich eksporterów

0
315

Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych i mBank podpisały umowę, dzięki której oferta tego ostatniego wzbogaci się o kredyty dla eksporterów służące wzmocnieniu ich potencjału produkcyjnego i wykorzystujące płatnicze gwarancje ubezpieczeniowe. Zabezpieczają one do 80% finansowania udzielanego na realizowaną w Polsce inwestycję.

– Współpraca z KUKE pozwala naszym klientom rozwijać się. Gwarancje umożliwiają obniżenie ryzyka, dzięki czemu możemy udzielać większej liczby kredytów – powiedział Adam Pers, wiceprezes mBanku. – Dzięki temu klienci będą mogli zwiększyć inwestycje i poszerzyć bazy kontrahentów zagranicznych. To kluczowe w czasie spowolnienia gospodarki i globalnego handlu. Doświadczenia historyczne pokazują, że polscy przedsiębiorcy bardzo dobrze odnajdują się w trudnych czasach – dodał.

Gwarancje spłaty finansowania inwestycyjnego dla eksporterów KUKE są istotnym elementem kompleksowego systemu wsparcia eksportu.

– Niepewność rynkowa spotęgowana najpierw pandemią, a potem wojną w Ukrainie utrudnia podejmowanie przedsiębiorcom decyzji o inwestycjach i zniechęca instytucje finansowe do ich kredytowania. Nasze nowe instrumentarium, odpowiadając zarówno na wyzwania po stronie banków, jak i eksporterów, pojawiło się więc w odpowiednim momencie. Dzięki niemu w ubiegłym roku firmy pozyskały kilka miliardów złotych kredytów zabezpieczonych gwarancjami KUKE. Cieszymy się, że do grona banków je oferujących dołącza mBank, który jest jednym z liderów rynku finansowania eksportu. Obecny dołek koniunktury w globalnej gospodarce warto wykorzystać do dokonania w kraju inwestycji, które posłużą zwiększeniu skali ekspansji międzynarodowej w przyszłości. Dając realne i atrakcyjne wsparcie, to rozwiązanie może też zachęcić zagraniczne firmy do przeniesienia produkcji do Polski, np. w związku z planami uczestniczenia w odbudowie Ukrainy – dodał Janusz Władyczak, prezes zarządu KUKE

Z gwarancji mogą skorzystać przedsiębiorstwa, które już są eksporterami lub planują dopiero działalność na rynkach międzynarodowych. Oznacza to, że projekt powinien być realizowany przez firmę, której suma przychodów ze sprzedaży eksportowej w wybranych trzech z pięciu ostatnich rocznych okresów sprawozdawczych przed udzieleniem gwarancji stanowi nie mniej niż 20% przychodów z tych samych wybranych okresów lub inwestycja w ciągu trzech lat po ukończeniu wygeneruje minimum 20% przychodów ze sprzedaży na eksport. Można również objąć gwarancją finansowanie już trwającej inwestycji, co pozwoli eksporterowi na zwiększenie jego zdolności kredytowej w mBanku. Gwarancja może zabezpieczać do 80% kredytu, którego kwota nie może być niższa niż 5 mln zł.

(AM, źródło: KUKE)