KUKE i PKO BP wesprą inwestycję producenta części samochodowych

0
5043

Dzięki gwarantowanemu przez KUKE kredytowi z PKO BP firma z branży motoryzacyjnej MA Polska sfinansuje inwestycję o wartości ponad 150 mln zł. Będą to nowe linie produkcyjne służące produkcji elementów dla nowych modeli samochodów, które zjadą z taśm zakładu Stellantis w Tychach.

– Finansowanie inwestycji organizujemy wspólnie z KUKE, dbając o zapewnienie możliwości rozwojowych polskich producentów, którzy rywalizują na rynku z dostawcami z całego świata. Branża automotive, pomimo przejściowych trudności wywołanych zerwanymi łańcuchami dostaw, pozostanie kołem zamachowym europejskiego i polskiego przemysłu, przyczyniając się do wzrostu gospodarczego i technologicznego postępu – powiedział Tomasz Pasierb, dyrektor Południowego Makroregionu Korporacyjnego w Katowicach PKO BP.

Bank udzieli kredytu w wysokości 24 mln euro, a KUKE obejmie gwarancją spłaty 80% wartości tego zobowiązania w ramach dostępnych od ubiegłego roku gwarancji ubezpieczeniowych kredytów przeznaczonych na finansowanie inwestycji krajowych generujących eksport. Obie instytucje podpisały umowę obejmującą współpracę w zakresie instrumentów finansujących działalność i inwestycje eksporterów.

– Polskie banki i obsługiwani przez nie eksporterzy coraz chętniej korzystają z instrumentów wsparcia inwestycji oferowanych od ubiegłego roku przez KUKE. Przejęcie przez nas ryzyka umożliwia bankom zwiększenie klientom dostępnych limitów kredytowych, a ci mogą przeznaczyć środki na rozwinięcie potencjału eksportowego. Cieszymy się, że kolejną inwestycją, której finansowanie mogliśmy zabezpieczyć, jest projekt w przemyśle motoryzacyjnym. Produkcja aut, a przede wszystkim części do nich, jest polską specjalnością. Elementy samochodowe są największą pozycją w naszym eksporcie od niemal dekady i pomimo różnych zaburzeń ich producenci doskonale sobie radzą, nie poddając się nawet konsekwencjom pandemii. W KUKE widzimy dużo kolejnych projektów inwestycyjnych firm z branży automotive, które będziemy analizować i wspierać – stwierdził Piotr Maciaszek, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń i Współpracy Międzynarodowej KUKE.

(AM, źródło: KUKE)