KUKE: Liczba niewypłacalności firm w Polsce będzie rosnąć

0
480

Z danych Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych wynika, że w kwietniu ogłoszono 204 niewypłacalności, o 7,7% mniej niż w marcu i o 264,3% więcej niż przed rokiem. Zdaniem Tomasza Ślagórskiego, wiceprezesa KUKE, w najbliższej przyszłości możemy oczekiwać wzrostu liczby bankructw wraz z wygaśnięciem rządowych programów pomocowych przygotowanych na czas pandemii.

Ubezpieczyciel zwrócił uwagę, że łączna liczba niewypłacalności z ostatnich 12 miesięcy wzrosła na koniec kwietnia do 1703 przypadków – to o 149 (9,6%) więcej niż miesiąc wcześniej. 

W kwietniu upadłość ogłosiło 37 firm – o 21,3% mniej przed miesiącem i o 23,3% więcej niż przed rokiem. Z kolei 167 ogłoszonych restrukturyzacji było wartością o 4% niższą od marcowej, natomiast w porównaniu z kwietniem 2020 r. nastąpił wzrost o 568%.

– Kwietniowe dane z Monitora Sądowego i Gospodarczego umożliwiają podsumowanie wpływu trwającej już pełen rok pandemii na polską gospodarkę i odporność sektora firm na szokową zmianę warunków funkcjonowania w okresie kilku lockdownów. W ciągu ostatnich 12 miesięcy zarejestrowano ponad 1700 firm, które są niewypłacalne, przy czym 72 proc. z nich podjęło proces restrukturyzacji zadłużenia. W samym kwietniu postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych przybyło ponad 200 drugi miesiąc z rzędu, jednak w porównaniu z marcem br. liczba przypadków w obu kategoriach nieznacznie spadła. Natomiast w porównaniu z kwietniem ubiegłego roku notujemy gwałtowny wzrost, ponieważ wówczas z powodu pierwszego lockdownu doszło do znacznych utrudnień w działaniu sądów i administracji. Jeśli chodzi o zatwierdzone sądowo upadłości spółek prawa handlowego, to najwięcej z nich dotyczyło w ciągu minionego roku sektora usług oraz handlu – odpowiednio 101 i 93 przypadki – komentuje Tomasz Ślagórski, wiceprezes KUKE. – Podobne trendy występują w innych krajach Europy, gdzie biznes do tej pory korzystał z nadzwyczajnych rozwiązań wprowadzanych na czas pandemii, które umożliwiały odroczenie zgłoszenia niewypłacalności bądź podjęcie działań restrukturyzacyjnych. Stopniowo jednak te regulacje będą wycofywane, co z pewnością przełoży się na wzrost liczby bankructw, w tym przedsiębiorstw będących kontrahentami polskich eksporterów – dodaje.

Ekspert uspokaja, że KUKE nadal nie obserwujemy większych zmian w swoim portfelu w zakresie szkodowości.

(AM, źródło: KUKE)