KUKE: Liczba upadłości może wzrosnąć

0
467

Z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń wynika, że w ubiegłym roku wzrosła zarówno wartość obrotów objętych ochroną przez ubezpieczycieli należności, jak i ekspozycja na ryzyko oraz przypis składki z tego typu polis. Dla Janusza Władyczaka, prezesa KUKE, te rezultaty dowodzą, że obecny kryzys jest inny niż poprzednie. Mimo to zakłady spodziewają się wyraźnego wzrostu upadłości – informuje „Puls Biznesu”.

Prezes KUKE wskazuje, że podczas obecnych zawirowań występuje dużo głębsza i praktycznie ogólnoświatowa recesja, a jednocześnie liczba upadłości przedsiębiorstw jest mniejsza, podobnie jak skala zatorów płatniczych. Inną różnicą jest adekwatna do sytuacji reakcja instytucji finansowych.

Janusz Władyczak podkreśla, że dzięki skutecznemu działaniu tarcz antykryzysowych, odporności polskiego biznesu oraz ekspansji eksporterów Korporacja rosła szybciej niż rynek. Przestrzega jednak przed nadmiernym optymizmem. Z jego szacunków wynika, że w 2021 r. liczba restrukturyzacji i bankructw wzrośnie o 10–15%. Z kolei Euler Hermes spodziewa się wzrostu liczby niewypłacalności w Polsce o 17%, natomiast na rynkach eksportowych – o 25%.

Prezes KUKE zauważa też, iż w ostatnich tygodniach pojawiły się sygnały większego otwarcia ubezpieczycieli na ryzyko. To oznacza, że przedsiębiorstwa mogą liczyć na liberalniejszą ocenę kontrahentów i wyższe limity. Przyznaje również, że mimo kryzysu nie doszło do znaczącego wzrostu zainteresowania ubezpieczeniem kredytu kupieckiego wśród firm dotychczas niekorzystających z tego instrumentu.

Więcej:
„Puls Biznesu” z 17 marca, Karolina Wysota „Ubezpieczyciele boją się fali bankructw”:
https://www.pb.pl/ubezpieczyciele-boja-sie-fali-bankructw-1111397

 (AM, źródło: „Puls Biznesu”)