KUKE: Niskie statystyki niewypłacalności nie odzwierciedlają obecnej sytuacji

0
527

Z danych zebranych przez Korporację Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) wynika, że w kwietniu upadłość ogłosiło 30 polskich przedsiębiorstw. Liczba ta była o 45,5% niższa niż w marcu i o 16,7% niższa od odnotowanej przed rokiem. W poprzednim miesiącu ogłoszono też 25 restrukturyzacji (-45,7% m/m i 19,4% r/r).

Ogółem ogłoszono 55 niewypłacalności (postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych), czyli o 45,5% mniej niż miesiąc wcześniej i o 17,9% mniej niż przed rokiem. Suma niewypłacalności z ostatnich 12 miesięcy spadła na koniec kwietnia do 993 przypadków. Było to o 12 mniej (1,2%) niż w marcu.

– Obecne statystyki dotyczące niewypłacalności w sektorze przedsiębiorstw nie są miarodajne dla aktualnej sytuacji ekonomicznej. Wynika to m.in. ze swoistego zamrożenia procesów i decyzji gospodarczych, uwzględniając zmieniony w okresie epidemii tryb pracy administracji państwowej i sądów oraz wprowadzone przez rząd działania osłonowe dla biznesu w ramach Tarczy Antykryzysowej. Dlatego też podtrzymujemy naszą opinię, że wpływ koronawirusa na dane o niewypłacalności ujawni się dopiero w kolejnych miesiącach, kiedy część słabszych finansowo firm nie będzie w stanie kontynuować działalności i złoży wnioski o upadłość. Warto też wskazać, że na mocy uchwalonej 14 maja tzw. Tarczy 3.0 przywracany jest bieg terminów procesowych i sądowych, który wstrzymano na początku epidemii, co może mieć wpływ na liczbę składanych i rozpatrywanych spraw związanych z niewypłacalnością podmiotów gospodarczych – komentuje Tomasz Ślagórski, wiceprezes KUKE.

Zaznacza, że pomimo największego od dziesięcioleci ograniczenia aktywności ekonomicznej w kraju i na świecie, dane dotyczące działalności KUKE nadal nie odzwierciedlają tych zaburzeń w gospodarce. Tomasz Ślagórski ujawnił, że wartość wypłaconych odszkodowań i wskaźnik szkodowości za pierwsze cztery miesiące roku, a więc w okresie obejmującym częściowo „zamrożenie” gospodarki w związku z epidemią, są na poziomach niższych niż rok wcześniej. Jego zdaniem należy jednak oczekiwać, że kolejne miesiące mogą przynieść pogorszenie sytuacji w tym zakresie.

– W KUKE widzimy w ostatnich tygodniach znaczący wzrost zapytań o możliwość ochrony należności w obrocie krajowym i zagranicznym. Odpowiadając na to zapotrzebowanie, obok innych działań, wprowadziliśmy na początku maja ubezpieczenie z gwarancją Skarbu Państwa dla firm eksportujących do krajów Unii Europejskiej i OECD. Zainteresowanie instrumentami KUKE GAP EX i KUKE GAP EX+ jest bardzo duże, ponieważ część przedsiębiorstw nie może znaleźć na rynku odpowiedniej ochrony. O produkty aplikują firmy z wielu branż, które pomimo niesprzyjającego otoczenia są w stanie kontynuować, a nawet zwiększać eksport na rynki rozwinięte – zaznacza Tomasz Ślagórski.

(AM, źródło: KUKE)