KUKE wraz z duńską agencją kredytów eksportowych EKF ubezpieczyła kredyt na kwotę 159 milionów euro zaaranżowany przez brytyjski bank Standard Chartered na modernizację oddziałów położniczych w 62 szpitalach Wybrzeża Kości Słoniowej.
Przedsięwzięcie będzie realizowane przez spółkę GCSS Support Services DMCC, jednego z największych wykonawców tego typu przedsięwzięć na rynkach Bliskiego Wschodu i Afryki. Obejmie ono modernizację m.in. systemów elektrycznych, teleinformatycznych, wodno-kanalizacyjnych oraz instalację rozwiązań przeciwpożarowych na oddziałach położniczych. Wśród firm realizujących te prace będą również polskie podmioty. Wartość polskiej części kontraktu eksportowego wynosi 46,5 mln euro.
– Jesteśmy dumni ze wzmocnienia relacji z Ministerstwem Gospodarki i Finansów Republiki Wybrzeża Kości Słoniowej oraz ze współpracy z EKF i KUKE w ramach finansowania tak istotnego dla tego kraju projektu z obszaru ochrony zdrowia – mówiMustafa Sajjad Hussain, dyrektor ds. strukturyzowanego finansowania eksportu Standard Chartered. – Poprawa jakości usług położniczych w całym kraju dzięki finansowaniu realizowanemu przy udziale agencji kredytów eksportowych to przykład wspierania krytycznej infrastruktury w zrównoważony sposób.
– Polskie firmy coraz chętniej angażują się w projekty realizowane w Afryce. Współpraca w ramach konsorcjum wykonawców oraz wsparcie ze strony KUKE umożliwia im bezpieczny rozwój biznesu na nowych rynkach. Jeden z naszych pierwszych wspólnych projektów z EKF i Standard Chartered to dobry przykład wspierania unijnych eksporterów, którzy stosują najwyższe standardy i wspólnie realizują inicjatywy odpowiadające na wyzwania współczesnego świata – wyjaśnia Janusz Władyczak, prezes zarządu KUKE.
– Udział w projekcie, który pomaga ograniczyć zjawisko zgonów wśród noworodków w Republice Wybrzeża Kości Słoniowej, a jednocześnie wspiera wzrost eksportu sprzętu medycznego przez duńskie firmy, to wspaniałe osiągnięcie dla EKF. Ten projekt to doskonały przykład pozytywnego wpływu silnej globalnej współpracy między instytucjami finansowymi na inicjowanie rozwoju w tych częściach świata, w których inwestorzy są zwykle ostrożniejsi – dodaje Thomas Hovard, dyrektor ds. komercyjnych w obszarze klientów korporacyjnych i instytucjonalnych EKF.
(AM, źródło: KUKE)