M&A: Transakcje spektakularne i te z rozsądku

0
157

Pod względem fuzji i przejęć w globalnej branży ubezpieczeniowej w I połowie 2021 r. nastąpił spadek o 3%. Zakończonych zostało 197 transakcji, podczas gdy w II połowie 2020 r. było ich 206. W analogicznym okresie ubiegłego roku zamknięto z kolei 201 fuzji i przejęć.

Napędzany aktywnością w USA, przodował rynek amerykański ze 116 transakcjami (wzrost z poziomu 102 w II poł. 2020 r.). Dzięki temu M&A w regionie obu Ameryk osiągnęły poziom najwyższy od 2015 r. Trend prawdopodobnie będzie trwał, gdyż postpandemiczne perspektywy gospodarcze dla regionu są pozytywne.

W Europie, po stromym spadku w 2020 r., aktywność utrzymuje się na stałym poziomie – 51 transakcji w I poł. 2021 r., 50 w poprzednim półroczu. Prym wiedzie Wielka Brytania, drugi po USA najbardziej aktywny rynek świata, wyprzedzając Hiszpanię i Niemcy. W regionie Azji i Pacyfiku liczba zakończonych transakcji spadła z 37 do 18 – najniższego poziomu odkąd Clyde & Co. zaczął prowadzić statystyki w 2011 r. Tutaj postpandemiczna i geopolityczna niepewność w znacznym stopniu zaważyła na decyzjach o transakcjach. Japońscy nabywcy znów okazali się najbardziej aktywni, wyprzedzając tych z Indii i Australii.

W regionie Bliskiego Wschodu i Afryki, po wyróżniającym się 2020 r., kiedy doszło do 32 transakcji, aktywność w I poł. br. spadła i zamknięto zaledwie pięć transakcji. Wszystkie zrealizowały podmioty z Bliskiego Wschodu. Co do wartości transakcji, w I poł. 2021 r. zawarto ich 11 na ponad 1 mld dol. (w całym 2020 r. było ich 15), w tym największą – sprzedaż brytyjskiego RSA, które nabył za 9,2 mld dol. Regent Bidco.

Na rynku widoczna jest dwutorowość, jako że obok wielkich transakcji rośnie liczba dużo skromniejszych, strategicznych sprzedaży dokonywanych przez ubezpieczycieli koncentrujących się na swoich zasadniczych biznesach w ramach strategii długoterminowej. W I poł. 2021 r. firmy dokonywały inwestycji technologicznych w rozmaite biznesy na całym świecie, w tym transakcji koncentrujących się na ochronie domów w rejonach występowania katastrof, inwestycji w internetowe porównywarki ubezpieczeń i w cyfrową opiekę zdrowotną.

fuzje i przejęcia

(AC, źródło: Clyde & Co.)