Małgorzata Jaworska dołączyła do działu reasekuracji Smartt Re

0
451

Polski broker reasekuracyjny Smartt Re zamierza mocniej zaistnieć w reasekuracji umów obligatoryjnych. W realizacji tego celu pomoże mu Małgorzata Jaworska, ekspertka z wieloletnim doświadczeniem zdobytym na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej.

Smartt Re jest jednym z niewielu polskich brokerów, którzy obsługują umowy obligatoryjne. W ostatnich latach udział reasekuracji umów obligatoryjnych w przychodach firmy stanowił około 10%. Broker planuje istotnie zwiększyć ich udział w portfelu.

– Aranżowanie reasekuracji dla umów obligatoryjnych to działalność dotychczas praktycznie zarezerwowana dla brokerów międzynarodowych. Dla nas jako brokera wciąż lokalnego jest to jednak obszar, w którym widzimy duży potencjał, zarówno pod względem poszukiwania pojemności na nowych rynkach, jak i wzmacniania naszej konkurencyjności i pozycji. Mamy ambicję na mocniejsze zaistnienie w segmencie treaty w Polsce i regionie Europy Środkowo-Wschodniej – mówi Tomasz Libront, prezes Smartt Re.

W realizacji tego celu brokera wesprze Małgorzata Jaworska, która na początku stycznia dołączyła do zespołu reasekuracyjnego brokera jako zastępca dyrektora ds. reasekuracji, lider linii umów obligatoryjnych. W ramach swoich obowiązków ekspertka odpowiada za negocjowanie i aranżowanie obligatoryjnych umów reasekuracyjnych oraz reasekurację fakultatywną ryzyk z zakresu ubezpieczeń cargo, majątkowych i inżynieryjnych.

Małgorzata Jaworska ma 26-letnie doświadczenie zawodowe w reasekuracji. Zdobyła je zarówno w towarzystwie ubezpieczeń, jak i w reasekuracji, w Polsce, na rynkach zagranicznych Europy Środkowo-Wschodniej oraz w krajach Wspólnoty Niepodległych Państw – w Energo-Asekuracja/Tryg Polska oraz Polskim Towarzystwie Reasekuracji.

– Niezależnie od trudnej globalnej sytuacji gospodarczej, rynki ubezpieczeniowe Europy Środkowo-Wschodniej rozwijają się. Wartość agregatów portfeli majątkowych rośnie. Pojawia się zapotrzebowanie na dodatkowe pojemności reasekuracyjne dla programów obligatoryjnych zarówno na ryzyko, jak i na zdarzenie. Jednocześnie utrzymuje się wzrost cen za reasekurację. Możemy jako Smartt Re asystować w znalezieniu najlepszych rozwiązań i rynków reasekuracyjnych, oraz wspierać klientów w negocjacji pokrycia niestandardowego zakresu umów fakultatywnych – komentuje Małgorzata Jaworska.

Artur Makowiecki

news@gu.com.pl