Marsh: Rekordowy wzrost stawek w III kwartale

0
512

Trzeci kwartał 2019 r. zakończył się rekordowym, 8% wzrostem cen ubezpieczeń na świecie. To największy wzrost stawek odnotowany od 2012 roku. III kwartał umocnił wzrostową tendencję widoczną od siedmiu ostatnich kwartałów – wynika z najnowszego raportu Marsh „Global Insurance Market Index: Q3 2019”, będącego cyklicznym zestawieniem stawek odnowieniowych oferowanych przez ubezpieczycieli.

Z danych zebranych przez Marsh wynika, że w skali globalnej ceny ubezpieczeń majątkowych wzrosły średnio o 10%. Ubezpieczenia finansowe i profesjonalne osiągnęły blisko 14% wzrost, podczas gdy stawki ubezpieczeń od następstw od nieszczęśliwych wypadków wzrosły o 1%. Obserwowany w III kwartale 2019 r. wzrost cen ubezpieczeń dotyczył wszystkich regionów na świecie. Powodem były podwyżki stawek ubezpieczeniowych D&O oraz majątkowych.

Autorzy raportu zauważają, że region Pacyfiku kontynuuje utrzymującą się od blisko trzech lat tendencję zwyżkową, osiągając w ostatnim kwartale 19% wzrost cen. Do wzrostu stawek ubezpieczeniowych w tym regionie przyczyniły się głównie ubezpieczenia D&O oraz majątkowe. W Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Azji średni wzrost cen wyniósł 5% lub więcej.

(AM, źródło: Marsh)