Mondial Assistance i Dekra wyszkolą specjalistów pomocy drogowej w dziedzinie „elektryków”

0
718

Mondial Assistance wraz z Dekrą zamierzają podnieść kompetencje specjalistów z zakresu pojazdów elektrycznych. Celem działań jest ustalenie najwyższych standardów obsługi tych pojazdów.

– Sektor samochodów z napędem elektrycznym rozwija się bardzo szybko, a tegoroczne zmiany legislacyjne w Unii Europejskiej spotęgowały dynamikę tych trendów. Stąd niezwykle ważne jest rozbudowanie wszystkich elementów tego rynku – infrastruktury, szczególnie stacji ładujących pojazdy, edukacji w zakresie optymalnego korzystania oraz wyszkolenie pracowników, którzy zapewnią najwyższej jakości obsługę – podsumowuje obecną sytuację Jakub Gawroński, kierownik Działu Sieci Mondial Assistance. – Koszt naprawy „elektryków” jest ok. 1/3 wyższy niż aut z tradycyjnym napędem w przypadku pojazdów o podobnej wartości, wieku i stanie eksploatacji. Ponadto zgodnie z danymi firmy konsultingowej McKinsey&Company również okres przeciętnej naprawy jest dłuższy o 14% – tłumaczy.

Mimo braku oficjalnych europejskich norm i standardów obsługi samochodów z napędem elektrycznym Mondial Assistance we współpracy z Dekrą, największą na świecie organizacją kontrolującą jakość pojazdów i pracującą nad bezpieczeństwem na drodze, chce wyszkolić jak największą liczbę specjalistów pomocy drogowej w Polsce pod kątem standardów dotyczących „elektryków” – i to jeszcze w 2023 roku.

– Opracowaliśmy kompletny program szkoleń i certyfikacji dla naszej sieci, w celu obsługi i zarządzania pojazdami elektrycznymi. Należy pamiętać, że urządzenia te korzystają z energii elektrycznej o wysokim napięciu, dlatego należy zachować odpowiednie bezpieczeństwo w trakcie korzystania z tych maszyn i naprawiania ich. Szkolimy również naszych pracowników Centrum Operacyjnego, którzy są pierwszą linią kontaktu z właścicielem pojazdu elektrycznego, tak aby już w trakcie rozmowy rozwiązać najpopularniejsze problemy – kontynuuje Jakub Gawroński. – Pracujemy jednocześnie nad zapewnieniem pojazdów zastępczych o napędach elektrycznych, jednak ze względu na niską dostępność tych aut w wypożyczalniach, jest to scenariusz, na którego rozwinięcie musimy jeszcze chwilę poczekać. Obecnie klient może też wybrać alternatywnie m.in. vouchery na miejskie pojazdy o napędzie elektrycznym, takie jak hulajnogi czy rowery elektryczne – podsumowuje.

(AM, źródło: Mondial Assistance)