Allianz myśli o wejściu na rynki krajów bałtyckich

0
623

Allianz jest jednym z większych ubezpieczycieli w Polsce, ale zamierza zostać rynkowym numerem jeden. Niemiecka firma rozważa też możliwość rozwinięcia biznesu w krajach bałtyckich – informuje „Puls Biznesu”.

Gazeta przypomina, że Allianz w Polsce jest obecnie na etapie integracji z przejętymi spółkami Avivy. Zakończenie fuzji prawnej obu podmiotów jest planowane na połowę przyszłego roku. Obecnie ubezpieczyciel włącza do ofert nowe kategorie produktów i łączy systemy operacyjne. Matthias Baltin, prezes Allianz Polska mówi „PB”, że jego firma pracuje nad produktami dla przedsiębiorstw i ubezpieczeniami turystycznymi. Mają być gotowe w pierwszej połowie przyszłego roku. Z kolei ubezpieczenia mieszkaniowe, samochodowe już są zharmonizowane. W dawnej sieci Avivy pojawiły się też polisy zdrowotne a w I półroczu zaprezentowana zostanie odświeżona oferta życiowa.

Matthias Baltin deklaruje, że od przyszłego roku i długofalowo zakład będzie widział synergie. Przyznaje jednocześnie, że koszty są na razie wyższe, żeby zapewnić skuteczną integrację, która pozwoli rosnąć i realizować strategię, ale większa skala pozwala Allianzowi lepiej zarządzać kosztami. „PB” przypomina, że obecnie grupa kontroluje 15% rynku życiowego w naszym kraju oraz 5% majątkowego. Prezes przyznaje jednak, że jego firma chciałaby mieć w Polsce solidną platformę, na której mogłaby organicznie rosnąć i być bardziej widoczna. Przypomniał, że w 2022 r. Allianz po raz czwarty został uznany za najsilniejszą markę ubezpieczeniową na świecie i takie ambicje ma też w Polsce.

Gazeta zwraca uwagę, że dzięki przejęciu Avivy Allianz stał się właścicielem jej litewskiej spółki życiowej. Teraz rozważa uruchomienie biznesu majątkowego oraz wejście na rynki Estonii i Łotwy. Matthias Baltin mówi „PB”, że skala działalności w tamtym regionie jest mniejsza niż w Polsce, ale warunki biznesowe są bardzo dobre. Dla Allianz jest to atrakcyjny region, ale jego marka była tam dotychczas nieobecna. Deklaruje, że grupa jest zainteresowana rozwijaniem działalności w krajach bałtyckich, ale nie nastąpi to już w przyszłym ani kolejnym roku.

Więcej:

„Puls Biznesu” z 19 grudnia, Agnieszka Morawiecka „Kraje bałtyckie kuszą Allianz”

(AM, źródło: „Puls Biznesu”)