Moody’s: Akwizycje brokerskie nabierają tempa

0
662

Brokerzy ubezpieczeniowi zwiększyli tempo akwizycji w drugiej połowie 2020 r., po przerwie w II kwartale związanej z pandemią i ostrym wyhamowaniem gospodarki – zauważa w raporcie Moody’s Investors Service.

Sektor private equity oraz niskie stawki kredytów będą motorem dalszej konsolidacji brokerów, która w ciągu ostatniego dziesięciolecia, z transakcjami zawartymi do połowy listopada 2020 r. włącznie, wykazywała stabilny wzrost. Dla przykładu, liczba transakcji w USA wynosiła 296 w 2011 r., 354 w 2012 r., 254 w 2013 r., 382 w 2014 r., 497 w 2015 r., 473 w 2017 r., 606 w 2018 r., 596 w 2019 r., a do chwili obecnej w 2020 r. zawarto ich 447 – wynika z danych SNL Financial (wywiadowni należącej do S&P).

Większość akwizycji dotyczy zakupu przez średniej wielkości firmy brokerskie mniejszych platform albo podmiotów wchłoniętych. Niemniej jednak amerykański sektor brokerski jest wciąż rozdrobniony, złożony z tysięcy podmiotów prowadzących działalność brokerską i agencji na terenie całych Stanów Zjednoczonych.

Wiele z wiodących 20 firm brokerskich rozrosło się dzięki połączeniu organicznego wzrostu z akwizycjami.

„Nabywcy dążą do zwiększenia swojego zasięgu geograficznego, możliwości produktowych, wydajności kosztowej i rynkowej siły przebicia wobec ubezpieczycieli. Sprzedający z kolei chcą zmiany w strukturze własności i w zarządzaniu, dostępu do specjalistycznej wiedzy produktowej, większego budżetu na technologię i lepszych warunków od ubezpieczycieli” – wyjaśnia raport Moody’s.

W ciągu ostatniej dekady wolumen transakcji brokerskich rósł za sprawą firm private equity, ponieważ doceniają one dobrą charakterystykę kredytową firm brokerskich, wykorzystanie dostępności finansowania długiem i niskie stopy procentowe.

Udział transakcji finansowanych przez private equity wzrósł z ok. 25% przed 10 laty do ok. 70% obecnie.

„Czterech najbardziej aktywnych akwizycyjnie brokerów pod względem liczby transakcji w pierwszych 9 miesiącach 2020 r. to: Acrisure, BroadStreet Partners, Hub International Ltd. i AssuredPartners/ Przy łatwym dostępie do finansowania długiem, sponsorzy z sektora private equity doprowadzą do zwiększenia presji na zakupy” – stwierdzono w raporcie.

Konsolidują się także najwięksi globalni brokerzy. W kwietniu 2019 r. Marsh & McLennan nabył Jardine Lloyd Thompson za 5,6 mld dol., zwiększając dzięki temu swoje urocznione przychody o ok. 13%.

Kolejna wielka transakcja to fuzja Aon i Willis Towers Watson, zapowiedziana w marcu 2020 r. i zaakceptowana przez udziałowców w sierpniu. Zamknięcie procesu spodziewane jest w pierwszej połowie 2021 r. W efekcie powstanie największy na świecie broker ubezpieczeniowy z przewidywanymi obrotami ok. 20 mld dol.

Według Moody’s perspektywa na 2021 r. dla brokerów ubezpieczeniowych jest stabilna. Odzwierciedla ona nastanie normalizacji gospodarczej, wzrost stawek w ubezpieczeniach majątkowych i zdrowy model biznesowy branży.

AC