AXA: Co perskie sprzedać Persom

0
157

AXA sprzedała za 269 mln dol. swój biznes w regionie Zatoki Perskiej. Francuski gigant ubezpieczeniowy zmienia perspektywę i wychodzi z niektórych inwestycji zagranicznych, aby wzmocnić swoje finanse w okresie pandemii.

Będące przedmiotem transakcji udziały w AXA Gulf, AXA Cooperative Insurance Co. i AXA Green Crescent Co nabyła Gulf Insurance Group z siedzibą w Kuwejcie. Głównym udziałowcem w tej grupie jest kanadyjski Fairfax Financial Holdings Ltd.

AXA stara się pozyskiwać fundusze przez zbywanie operacji peryferyjnych pod kierownictwem dyrektora generalnego Thomasa Buberla, który po dokonaniu w 2018 r. zakupu XL Group za 15,3 mld dol. chce skupić się na ubezpieczeniach majątkowych i wypadkowych. Dąży też do wzmocnienia swoich buforów kapitałowych, ponieważ pandemia obciąża zyski ubezpieczyciela.

– Ta transakcja jest kolejnym krokiem AXA na drodze upraszczania – podsumował Buberl. Wcześniej ubezpieczyciel zastanawiał się nad sprzedażą swojego biznesu w Singapurze i firmy ubezpieczeń ogólnych w Malezji, a także prowadził rozmowy o sprzedaży przedsięwzięcia w Grecji. Teraz w ramach transakcji w Zatoce Perskiej tamtejszy konglomerat Yusuf Bin Ahmed Kanoo sprzeda swoje udziały w AXA Gulf i AXA Cooperative Insurance. Całkowita wartość sprzedaży na rzecz Gulf Insurance Group wynosi 475 mln dol. Grupa nabywa biznes skoncentrowany głównie na ubezpieczeniach zdrowotnych i majątkowych, zatrudniający ponad 1000 pracowników i posiadający milion klientów. Sprzedaje w Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Bahrajnie, Omanie i Katarze.

Zyski i przychody brutto z działalności AXA w regionie Zatoki Perskiej w 2019 r. wyniosły odpowiednio 25 i 851 mln euro. Z kolei Gulf Insurance posiada jedną z największych sieci ubezpieczeniowych na Bliskim Wschodzie i w Afryce Płn. Skonsolidowane aktywa grupy na dzień 30 września wynosiły 2,8 mld dol.

(AC, źródło: Bloomberg)