Na Dzień Ubezpieczenia Samochodu PIU przypomina o bezpieczeństwie na drodze

0
972

1 lutego to Dzień Ubezpieczenia Samochodu, ustanowiony w celu podniesienia świadomości, jak ważne są ubezpieczenia pojazdu. Dlatego Polska Izba Ubezpieczeń wraz z Policją przypominają, że bezpieczeństwo na drogach w dużej mierze zależy od samych kierowców.

Ubezpieczenia komunikacyjne w Polsce

Według danych PIU na koniec III kwartału 2023 r. liczba aktywnych obowiązkowych polis OC posiadaczy pojazdów mechanicznych wynosiła ponad 27,7 mln szt. W tym okresie ubezpieczyciele zlikwidowali blisko 826 tys. szkód z OC, zaś średnia wartość szkody wynosiła ok. 9,5 tys. zł. W ciągu 10 lat z tego typu polis wypłacono łącznie 86,6 mld zł, a liczba szkód wyniosła prawie 11,6 mln (blisko 3,7 tys. dziennie). Suma składek OC za ostatnią dekadę to 133 mld zł, a średnia składka za OC ppm w Polsce to 510 zł (po III kw. 2023 r.).

W Polsce na 4 polisy OC przypada zaledwie jedna autocasco. Po trzech kwartałach 2023 r. liczba aktywnych umów AC wynosiła ok. 7,3 mln szt., zaś zlikwidowanych szkód – 590 tys. W ciągu ostatnich 10 lat łączny przypis z AC uplasował się na poziomie 84 mld zł, z czego na poczet szkód wypłacono prawie 52 mld zł. W tym okresie ubezpieczyciele pomogli kierowcom w prawie 8 mln spraw (średnio ponad 2 tys. zdarzeń dzienni)e. Statystyczna wysokość szkody z AC opiewała na kwotę ponad 9 tys. zł.

(Nie)bezpieczeństwo na polskich drogach

Statystyki PIU pokazują, że 96% polskich kierowców określiło swoje umiejętności prowadzenia pojazdu jako dobre, zaś 82% jest zdania, że wykonując manewry, zawsze bezbłędnie ocenia sytuację na drodze. Jednocześnie 52% uważa, że można jeździć szybko i bezpiecznie, a 53% że doświadczeni kierowcy mogą poruszać się pojazdem z dużą prędkością, nie doprowadzając do wypadków.

– Wypadki i kolizje powodują szereg często tragicznych konsekwencji, z czego doskonale zdają sobie sprawę Polacy. Według badania PIU „Mapa ryzyka Polaków” z 2022 r. niemal 70% ankietowanych obawia się wypadku samochodowego, a ponad 50% uważa go za prawdopodobny w swoim życiu. To ryzyko niezmiennie od trzech edycji badania pojawia się w zestawieniu 10 największych obaw. Mamy jednak na nie największy wpływ – na drodze wiele zależy od naszego zachowania. Brawura i zbytnia pewność siebie tu nie pomagają – mówi Jan Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu PIU.

– Liczba wypadków w Polsce od kilku lat spada. Wpływa na to wiele czynników – w tym także bardziej surowy sposób karania za poważne przewinienia oraz wyższe sankcje dla recydywistów, ale także m.in. technologia – samochody są coraz bezpieczniejsze. Widzimy ogromną poprawę, ale nie ustawajmy w wysiłkach, by statystyki wypadkowe były jeszcze lepsze – dodaje nadkom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Raport Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji obejmujący 2022 r. mówi o ponad 21,3 tys. wypadków drogowych, w których zginęło prawie 1,9 tys. osób, a ponad 24,7 tys. zostało rannych.

Realna stłuczka – cyfrowe oświadczenie

Trwają prace zmierzające do zapewnienia kierowcom dodatkowego ułatwienia związanego z opisywaniem kolizji. W aplikacji mObywatel zostanie dodana funkcja cyfrowego potwierdzenia zdarzenia drogowego w postaci elektronicznej wersji wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym. Ułatwi to wymianę danych pomiędzy uczestnikami zdarzenia. Nad rozwiązaniem aktualnie pracuje Centralny Ośrodek Informatyki, Polska Izba Ubezpieczeń, przedstawiciele zakładów ubezpieczeń oraz Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Coraz więcej Polaków korzysta z elektronicznej wersji dokumentów i aplikacji mObywatel, co sprzyja budowaniu dodatkowych funkcjonalności i zwiększa szansę ich spopularyzowania.

– Cyfrowy świat wymaga cyfrowych rozwiązań. Chcemy, żeby aplikacja była wygodna i funkcjonalna dla uczestników zdarzenia. Dzięki niej zgłaszanie szkody będzie jeszcze prostsze. Kierowcy będą mieli gotowy cyfrowy dokument, który będą mogli szybko przekazać ubezpieczycielowi. To uruchomi likwidację szkody, dzięki czemu kierowcy szybko skorzystają z profesjonalnej pomocy. Pamiętajmy jednak, że niezależnie od dostępnych rozwiązań najpierw musimy pomóc ewentualnym poszkodowanym i zminimalizować ryzyko kolejnych kolizji – zaznacza Jan Grzegorz Prądzyński.

Autocasco równie ważne

Inne kategorie ryzyka to uszkodzenia czy kradzieże pojazdów. Według danych Policji w 2023 r. ujawnionych zostało ponad 10 tys. kradzieży – to wzrost o blisko 36% r/r.

– Liczba umów autocasco rośnie, a więc rośnie świadomość Polaków, że warto chronić swój majątek, zwłaszcza że samochody bardzo drożeją. W ostatnich latach rosła liczba szkód związanych z gwałtowną pogodą – powodziami błyskawicznymi, wichurami – mówi Jan Grzegorz Prądzyński.

(AM, źródło: PIU)