Na jakie benefity medyczne mogą liczyć polscy pracownicy?

0
632

Pracodawcy nieustannie modyfikują programy benefitów, żeby zapobiec zbytniej rotacji albo przyciągnąć nowych pracowników. Oprócz pożądanej obecnie opieki psychologicznej, uwzględniają w nich także rehabilitację pocovidową.

Jak wynika z najnowszego Monitora Rynku Pracy przygotowywanego przez Randstad, Polacy dążą do polepszenia swojej sytuacji zawodowej. W ciągu ostatnich 6 miesięcy pracodawcę zmieniali przede wszystkim sprzedawcy i kasjerzy (36%), kierownicy średniego szczebla (26%) oraz pracownicy biurowi i administracyjni (23%).

Podczas rozmów z pracodawcami, widzimy, że wątek stosunkowo wysokiej rotacji pracowników jest jednym z istotniejszych czynników, które biorą oni pod uwagę przy doborze benefitów. Niezmiennie wysoce pożądanym dodatkiem pozapłacowym jest dostęp do prywatnej opieki zdrowotnej opłacanej przez pracodawcę. Pracownicy są już do tego tak przyzwyczajeni, że zakres grupowych ubezpieczeń zdrowotnych i pakietów medycznych staje się coraz bogatszy i coraz lepiej dopasowany do potrzeb zatrudnionych. Przynosi to też wiele korzyści pracodawcom, ponieważ oprócz zmniejszenia rotacji i zwiększenia skuteczności rekrutacji, wpływa też na poziom absencji chorobowej pracowników – zauważa Xenia Kruszewska, Dyrektor Działu Ubezpieczeń Zdrowotnych w SALTUS Ubezpieczenia.

Jak zmieniały się ubezpieczenia pracownicze w 2021 roku?

Pracodawcy z większą uwagą podchodzą do tworzenia programów świadczeń dostępnych dla pracowników. Wychodząc naprzeciw zmianie potrzeb powstałych w wyniku pandemii, szczególny nacisk kładą obecnie na pomoc w odzyskaniu formy po wielu miesiącach ograniczonej aktywności fizycznej i zmierzeniu się z problemami natury psychologicznej, wynikającymi zarówno z zamknięcia w domach, jak i powrotu do funkcjonowania w przestrzeniach publicznych oraz pracy stacjonarnej. Do tego dochodzi opieka nad osobami, które przeszły Covid-19 i borykają się z długotrwałymi skutkami zarażenia koronawirusem.

Zdrowi i sprawni pracownicy to podstawa funkcjonowania firmy. Dlatego nie dziwi, że pracodawcy chętnie decydują się na modyfikowanie i rozszerzanie listy dostępnych dla pracowników świadczeń prywatnych. W końcu im szybciej zatrudnieni otrzymają stosowną pomoc, tym prędzej wrócą do sprawności i pracy. Nie wolno też zapominać, że dobra opieka medyczna jest też istotnym elementem wzmacniania wizerunku przyjaznego i odpowiedzialnego pracodawcy. Obecnie praktycznie każdy pracodawca przy odnawianiu polisy decyduje się na zwiększenie zakresu ubezpieczenia, a około 25% decyduje się na jego rozszerzenie jeszcze w trakcie trwania umowy – wyjaśnia Xenia Kruszewska.

Wśród podstawowych świadczeń dla ozdrowieńców powinny znaleźć się m.in. stała opieka pulmonologów, pomoc fizjoterapeutów oraz kontrole neurologiczne. Ponadto ubezpieczenie czy pakiet medyczny powinny także uwzględniać zestawy badań obrazowych sprawdzających stan płuc i kontrolujących pracę serca.

Świadczenia medyczne warto dobrać do pracowników

Przeciwdziałanie najpilniejszym i bieżącym problemom to tylko część ochrony, jaką należy zapewnić pracownikom. Standardowo ubezpieczenie powinno także zapewniać sprawny dostęp do świadczeń profilaktycznych, służących zapobieganiu i zwalczaniu chorób zawodowych. Co więcej, trzeba też uwzględnić strukturę wiekową pracowników i uzupełnić zakres ubezpieczenia o badania i porady specjalistyczne, z których najczęściej korzystają przedstawiciele poszczególnych pokoleń. Przykładowo, pracownicy z pokolenia X powinni mieć swobodny dostęp do opieki onkologicznej i kardiologicznej. Młodsi pracownicy (pokolenia Y i Z) z kolei cierpią częściej niż ich starsze koleżanki i koledzy na problemy natury neurologicznej.

(KS, źródło: SALTUS Ubezpieczenia)