Na majówkę z odpowiednim ubezpieczeniem. Bez względu na kierunek podróży

0
897

Z kalkulacji przeprowadzonych przez Compensę wynika, że inflacja nie dotknęła ubezpieczeń turystycznych na wyjazd zagraniczny. Ceny tych polis wciąż wahają się od kilku do kilkunastu złotych za osobę dziennie. Stąd też nie powinny być znaczącym obciążeniem dla budżetów wyjazdowych osób zamierzających udać się na długi majowy weekend za granicą. Z kolei Saltus Ubezpieczenia radzi tym, którzy zdecydują się na spędzenie majówki w Polsce, aby również zadbali o ubezpieczenie.

– Każdego roku majówka nieoficjalnie inauguruje wakacyjny sezon – widzimy to w rosnącym na przełomie kwietnia i maja popycie na ubezpieczenia turystyczne. W tym roku kalendarz sprzyja wyjazdom i już na 2–3 tygodnie przed długim weekendem obserwowaliśmy zwiększone zainteresowanie zakupem polisy. Dobra wiadomość dla osób szykujących się do wyjazdu jest taka, że na rynku ubezpieczeń podróżnych nie widać wzrostów cen. To istotne w kontekście podwyżek wielu innych obszarów ważnych dla turystyki, m.in. transportu, noclegów czy posiłków w restauracjach. Ceny ubezpieczenia nie zmieniają się od kilku lat, a polisę o zakresie ochrony wystarczającym nawet na daleki wyjazd można kupić za ok. 10 zł za osobę na dzień – mówi Andrzej Paduszyński, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Indywidualnych Compensa TU.

Ubezpieczyciel przygotował kalkulacje cen polis turystycznych na 9-dniowy urlop w terminie od 29 kwietnia do 7 maja dla trzech przykładowych profili turystów. Podane składki najwyższego spośród dostępnych w Compensie wariantów ochrony obejmują: pokrycie kosztów leczenia do 100 tys. euro, usługi travel assistance do 100 tys. euro, OC w życiu prywatnym z sumą gwarancyjną do 250 tys. zł, ubezpieczenie NNW do 20 tys. zł, ochronę bagażu do 5 tys. zł oraz zwrot kosztów zakwaterowania lub powrotu w razie upadłości biura podróży.

Wyjazd do Grecji dla dwóch dorosłych osób: Polisa w tym zakresie dla dwóch dorosłych osób wybierających się do Aten lub na jedną z greckich wysp kosztuje 194 zł na cały wyjazd, tj. 10,7 zł za osobę dziennie.

Wyjazd do Egiptu dla dwóch dorosłych osób: Jeżeli ta sama para postanowi wybrać się poza Europę, zapłaci nieco więcej. Wzrost ceny nie jest jednak duży – w 2023 r. polisa do Egiptu na 9-dniowy urlop kosztuje 277 zł, czyli 15,38 zł za dzień pobytu.

Rodzinny wyjazd do Hiszpanii dla rodziców z dwójką dzieci: W przeliczeniu na jedną osobę najniższa jest cena polisy na wyjazd z dziećmi. Rodzina 2+2 zapłaci 9,16 zł dziennie za każdego z podróżnych. To 330 zł za ochronę w Hiszpanii dla całej czwórki.

– Warto zauważyć, że cena polisy tylko w niewielkim stopniu zależy od wieku turysty. Koszty leczenia lub ratownictwa są zbliżone w przypadku dzieci i dorosłych, więc to kryterium nie ma decydującego znaczenia. O wiele istotniejsza jest lokalizacja, bo im dalej od domu, tym większe są potencjalne koszty, które ubezpieczyciel będzie musiał ponieść np. w przypadku konieczności przyspieszonego powrotu do kraju. Ale także to, jak widać na powyższych przykładach, nie wpływa znacząco na składkę – twierdzi Andrzej Paduszyński.

OC i NNW na majówkę w Polsce

Z badania, które przeprowadził dla Wirtualnej Polski panel Ariadna, wynika, że 8 na 10 z osób, które zdecydują się na wypoczynek z dala od domu, planuje wyjazd krajowy. W ocenie ekspertów Saltus Ubezpieczenia także ci turyści powinni zadbać o odpowiednie ubezpieczenie.

– Doskonale wiemy, że „licho nie śpi” nawet w trakcie codziennych czynności. A majówkę, nawet gdy zamierzamy zostać w domu, zapewne i tak spędzimy aktywniej niż zwykły weekend. Ryzyko niespodziewanych zdarzeń zatem wzrośnie. W trakcie wyjazdów zagranicznych wsparcie zapewnia nam wtedy polisa turystyczna. Pamiętajmy jednak, że i w Polsce możemy liczyć na pomoc finansową ubezpieczyciela, dzięki ubezpieczeniom od następstw nieszczęśliwych wypadków oraz odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym – mówi Agnieszka Dudek, regionalna kierowniczka sprzedaży Saltus Ubezpieczenia.

Cena polisy NNW zależy od wybranej sumy ubezpieczenia oraz listy urazów i aktywności objętych ochroną. Z kalkulacji Saltus Ubezpieczenia wynika, że podstawowa wersja polisy o sumie ubezpieczenia 50 tys. zł kosztuje ok. 100 zł, a gdy nabywca będzie chciał ją podnieść do 100 tys. zł i uwzględnić w ubezpieczeniu też sporty wysokiego ryzyka, to cena wzrośnie do 300 zł składki rocznej.

Dużym wydatkiem nie będzie też OC w życiu prywatnym, które ochroni przed finansowymi konsekwencjami szkód wyrządzonych innym osobom – zarówno materialnych, jak i urazów.

– Cena tego ubezpieczenia nie jest wygórowana. Zwłaszcza w porównaniu z wartością szkód, które możemy wyrządzić. Przykładowo, za uzupełnienie polisy NNW o ubezpieczenie OC o sumie ubezpieczenia 50 tys. zł zapłacimy ok. 35 zł. Co więcej, podniesienie sumy ubezpieczenia nie wpływa proporcjonalnie na składkę. Zwiększenie limitu odpowiedzialności ubezpieczyciela do 100 tys. zł podniesie cenę do poziomu ok. 45 zł, a przy 200 tys. zł sumy ubezpieczenia zapłacimy ok. 80 zł składki rocznej za OC – wskazuje Agnieszka Dudek.

(AM, źródło: Compensa, Brandscope)