Nationale-Nederlanden: Pandemia skłoniła do dbania o zdrowie

0
1024

Z badania przeprowadzonego na zlecenie Nationale-Nederlanden wynika, że chorobą, której konsekwencji ankietowani obawiają się najbardziej, jest nowotwór. Jednocześnie 57% badanych przyznało, że miało styczność z rakiem w rodzinie.

W opinii jednej trzeciej uczestników najnowszego sondażu Nationale-Nederlanden pandemia Covid-19 wpłynęła na pogorszenie się ich kondycji psychicznej. Dlatego wielu z nich zdecydowało się zadbać o swój dobrostan, zaczynając od podstawowych badań kontrolnych. Dwie trzecie respondentów zadeklarowało, że w ubiegłym roku wykonało m.in. morfologię lub zweryfikowało poziomu cukru we krwi. Jednocześnie 42% ankietowanych przyznało, że cyklicznie przeprowadza samobadanie piersi lub jąder. Na taką kontrolę zdrowia decyduje się 56% kobiet i 25% mężczyzn.

W trosce o dobre samopoczucie co drugi ankietowany wskazał, że zdrowo i regularnie się odżywia, a 41%, że uprawia sport. Na aktywność fizyczną decyduje się odpowiednio 26% kobiet i 58% mężczyzn.

– Analizując wyniki badania, można zauważyć, że profilaktyka zdrowotna cieszy się zdecydowanie większą popularnością wśród kobiet niż wśród mężczyzn. Panie częściej odwiedzają gabinety lekarskie i kontrolują stan zdrowia, podczas gdy panowie w pierwszej kolejności stawiają na wysiłek fizyczny i odpowiednią, zbilansowaną dietę – podkreśla Marta Pokutycka-Mądrala, dyrektor Komunikacji Korporacyjnej oraz rzecznik prasowy Nationale-Nederlanden.

Z deklaracji badanych wynika ponadto, że z pakietu prywatnej opieki medycznej, który obejmuje dostęp do badań i lekarzy specjalistów, korzysta nieco ponad jedna czwarta z nich. Z kolei na zakup ubezpieczenia na wypadek poważnego zachorowania zdecydował się co dziesiąty respondent.

– Choroba nowotworowa to nie tylko ogromne wyzwanie emocjonalne, ale także finansowe, tym bardziej że chorzy często nie są w stanie w czasie terapii pracować, a bywa tak, że jedyną szansą na powrót do zdrowia jest leczenie za granicą. Dysponując odpowiednią polisą, pacjent może nie tylko szybko potwierdzić bądź wykluczyć poważną chorobę, ale w przypadku jej wystąpienia – uzyskać dostęp do najlepszych specjalistów i wsparcie na każdym etapie, jak również świadczenie finansowe – dodaje Marta Pokutycka-Mądrala.

O badaniu:

Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Nationale-Nederlanden przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych w dniach 21–22 stycznia 2022 r. W ramach badania ilościowego przeprowadzono wywiady przy użyciu techniki CATI na reprezentatywnej grupie dorosłych Polaków (n=1100).

(AM, źródło: Nationale-Nederlanden)