Nepal: Zawiodła dystrybucja ubezpieczeń zdrowotnych

0
373

Inicjatywa narodowych ubezpieczeń zdrowotnych w Nepalu opóźnia się wskutek braku sprawnej dystrybucji i znacznego odsetka rezygnacji.

Rząd wyznaczył cel ubezpieczenia co najmniej 50% ludności do 2020 r. i 100% do 2030, zgodnie z celami zrównoważonego rozwoju ONZ, dotyczącymi powszechnej opieki zdrowotnej. Przy obecnych postępach zrealizowanie celu jest zdaniem ekspertów niemożliwe.

Ubezpieczenia zdrowotne to jeden z kluczowych komponentów powszechnej opieki zdrowotnej i ważny dla Nepalu program społeczny. – Do tej pory objęliśmy programem zaledwie 7% populacji, co stanowi 14% ludności 48 dystryktów, gdzie plan jest wprowadzony – przyznał dr Ramesh Kumar Pokharel, dyrektor Rady Ubezpieczeń Zdrowotnych. – Trudno będzie osiągnąć cel przyszłoroczny, ale mamy nadzieję zrealizować zamierzenia na 2030 r.

Ustawa o ubezpieczeniach zdrowotnych z 2017 r. wymaga, aby każdy obywatel Nepalu został objęty ubezpieczeniem zdrowotnym. W ciągu ostatnich kilku lat Rada nie była w stanie wydać funduszy alokowanych co roku na ten cel. Oficjalne dane sugerują, że zaledwie 2,59 mld rupii nepalskich (22,7 mln dol.) albo 43% z 6 mld rupii zostało alokowanych w roku fiskalnym 2018/2019.

Plan ubezpieczeń zdrowotnych został uruchomiony w 2016 r. Eksperci są zaniepokojeni poziomem rezygnacji wśród ubezpieczonych. Z 2,2 mln zapisanych członków, ok. 500 tys. (24%) wypadło z programu.

(AC, źródło: Asia Insurance Review)