Niemcy: Rolnicy chcą ubezpieczeń subsydiowanych przez państwo

0
395

Tegoroczne plony zbóż w Niemczech trzeci rok z rzędu będą poniżej przeciętnego poziomu. Jak podało niemieckie stowarzyszenie rolników DBV, przyczyną są ekstremalne warunki pogodowe. Plony zbóż w 2020 r. spadną do 42,4 mln ton, z 44,3 mln ton w ub.r. i znajdą się na poziomie o prawie 5% niższym od średniej z lat 2015–2019.

Prezes DBV Joachim Rukwied stwierdził, że skrajne warunki pogodowe trzeci rok z rzędu zagrażają istnieniu niektórych gospodarstw. W zależności od regionu, rolnicy ponoszą istotne straty wskutek suszy, nocnych przymrozków w maju albo plagi myszy. DBV zwróciło się do państwa o subsydiowanie ubezpieczenia klęskowego od wielu ryzyk rolnych oraz wprowadzenie rezerwy z wpływów podatkowych.

Niemcy są drugim co do wielkości, po Francji, producentem pszenicy w Unii Europejskiej i największym producentem rzepaku, głównego surowca do produkcji oleju jadalnego i biopaliwa. W 2020 r. plony pszenicy ozimej wyniosą w Niemczech 21,1 mln ton i będą mniejsze od 22,8 mln ton w ub.r. wskutek zmniejszenia się areału pod uprawę. Z kolei w zbiorze rzepaku nastąpiła poprawa z 2,8 mln ton w 2019 r. do 3,3 mln ton w 2020 r. We Francji plony pszenicy ozimej spadły o ok. 25% w stosunku do ubiegłorocznych i wyniosły 29–30 mln ton z powodu wiosennej suszy i zniszczenia zasiewów przez jesienne ulewne deszcze.

(AC, źródło: Reuters)