Nietrzeźwi kierowcy zapłacą więcej

0
178

Problem alkoholu za kierownicą rośnie z każdym rokiem. Dlatego eksperci Rankomat przeanalizowali dane dotyczące kierujących pod wpływem środków odurzających oraz sprawdzili, jakie kary grożą im w 2022 roku.

Ponad 8 tys. więcej pijanych kierowców

Z danych policji wynika, że w 2021 r. dokładnie co 6,7 minuty zatrzymywano nietrzeźwego kierowcę do kontroli. To łącznie daje 78 436 kierujących pod wpływem alkoholu, o 11,8% mniej niż w 2020 r. Według ekspertów porównywarki wpływ na to mógł mieć mniejszy ruch na polskich drogach na przełomie I i II kwartału spowodowany lockdownem. Z drugiej jednak strony takich kierujących było o ponad 2% więcej niż w ostatnim roku przed pandemią i o ponad 9% więcej niż w 2018 r.

Mniej tragicznych wypadków

Choć alkohol za kółkiem pozostaje problemem, to z każdym rokiem zmniejsza się liczba wypadków spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców oraz osób w nich poszkodowanych i zabitych. Jeszcze 3 lata temu na polskich drogach dochodziło do 27% więcej wypadków, w których ginęło 20% więcej osób, a 30% więcej odnosiło obrażenia.

Nowe przepisy są bezlitosne

W tym roku zmiany w kodeksie karnym i drogowym mocno uderzą w tych, którzy zdecydują się prowadzić po użyciu alkoholu i w stanie nietrzeźwości. Osoba po spożyciu alkoholu ma we krwi od 0,2 do 0,5 promila. W przypadku badania alkomatem oznacza to wynik od 0,1 do 0,25 mg alkoholu w litrze wydychanego powietrza. Przy wyższych wskaźnikach obecności alkoholu w organizmie mówimy już o nietrzeźwości.

– Część zmian w prawie już funkcjonuje. Kierowcy po spożyciu alkoholu mogą spodziewać się mandatu nie mniejszego niż 2500 zł. Jednak sąd może nałożyć na nich grzywnę o wysokości nawet 30 tys. zł. Wcześniej widełki dla takich osób wynosiły od 50 zł do 5000 zł. Dodatkową karą pozostaje niezmiennie zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat. Należy także pamiętać, że uzależnienie cen OC od zdobytych punktów karnych będzie kolejnym elementem reperkusji – wyjaśnia Stefania Stuglik, ekspertka ds. ubezpieczeń komunikacyjnych rankomat.pl.

Na razie kary za jazdę w stanie nietrzeźwości pozostają bez zmian. Kierowcy grozi za taki czyn do 2 lat pozbawienia wolności, sankcja na rzecz Funduszu Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości minimum 5 tys. zł, grzywna zależna od dochodów sprawcy (od 10 do 540 stawek dziennych) oraz zakaz prowadzenia pojazdów na co najmniej 3 lata. Jednak istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że i te kary zostaną zaostrzone.

To nie koniec zmian

Rząd proceduje dalsze zmiany w prawie, których można spodziewać się w najbliższej przyszłości. Są one wymierzone szczególnie w skrajnie nieodpowiedzialnych kierowców. Zgodnie z nimi ci, u których wykryto 1,5 promila alkoholu we krwi lub więcej, będą musieli liczyć się dodatkowo z konfiskatą pojazdu albo jego równowartości pieniężnej, jeśli należy do innej osoby. Podobne reperkusje czekają tych, którzy spowodują wypadek, mając 1 promil alkoholu we krwi.

(AM, źródło: Rankomat)