Niskie stopy procentowe coraz bardziej doskwierają zakładom

0
230

Niskie stopy procentowe obniżają dochodowość obligacji, będących głównym składnikiem lokat. To zła wiadomość dla ubezpieczycieli, którzy będą zmuszeni do ograniczenia oferowania niektórych polis – zauważa „Dziennik Gazeta Prawna”.

Niemal zerowe stopy procentowe spowodowały, że dochody odsetkowe PZU z instrumentów dłużnych na koniec września były o niemal 13% niższe niż rok wcześniej. Z kolei Talanx, który jest wiodącym inwestorem w Warcie i Europie Ubezpieczenia, poinformował w raporcie za 3 kwartały 2020 r., że  jego dochody netto z inwestycji spadły o 5,9% r/r. Głównie za sprawą niższych stóp procentowych na wszystkich rynkach, w szczególności w Polsce i Turcji.

„DGP” zwraca uwagę, że wskutek niskich stóp rentowność dwuletnich obligacji skarbowych plasuje się w okolicach zera, dochodowość papierów pięcioletnich spadła o blisko połowę, a 10-letnioch – o około 14%. A papiery dłużne są podstawowym składnikiem lokat zakładów ubezpieczeń. Gazeta wskazuje, że niska rentowność instrumentów dłużnych odbije się na potencjale ofertowym towarzystw. Biuro prasowe PZU przekazało „DGP”, że spadek stóp ograniczy możliwości oferowania produktów na życie i dożycie przy obecnym poziomie ochrony kapitału i zwrotu dla ubezpieczonego. Dodatkowym problemem jest to, że ze względu na słabnącą rentowność papierów dłużnych dochody z nich nie pokrywają w pełni kosztów podatku bankowego. A to odbija się na konkurencyjności polis w stosunku do innych sposobów lokowania oszczędności.

Więcej:
„Dziennik Gazeta Prawna” z 24 listopada, Łukasz Wilkowicz „Ubezpieczycieli też zabolą niskie stopy procentowe”:
https://edgp.gazetaprawna.pl/e-wydanie/5…

(AM, źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”)