Nowa rzeczywistość wymaga innowacyjnych rozwiązań

0
1035

W dzisiejszych czasach, gdy technologia przenika przez niemal każdy aspekt naszego życia, ta wdrażana do branży ubezpieczeń stanowi ważny element rozwoju gospodarki. Jednakże wraz z postępem technologicznym pojawiają się nowe wyzwania, a jednym z najpoważniejszych są cyberzagrożenia.

Firmy ubezpieczeniowe, które gromadzą ogromne ilości danych osobowych i finansowych, stają się coraz częstszym celem ataków ze względu na ilość i jakość przechowywanych informacji. Przyjrzyjmy się rosnącemu problemowi cyberzagrożeń dla firm z branży ubezpieczeniowej i konieczności wprowadzenia innowacyjnych rozwiązań w celu zabezpieczenia się przed nimi.

Dynamiczny rozwój technologii

Wraz z postępem technologicznym ubezpieczenia przechodzą przez cyfrową transformację, korzystając z zaawansowanych systemów informatycznych do zarządzania danymi klientów, polisami oraz do oceny ryzyka.

Niestety, zyski płynące z tych nowoczesnych rozwiązań idą w parze z większym polem możliwości dla cyberprzestępców, a zatem rosnącym ryzykiem ataków cybernetycznych. Hakerzy, zmotywowani potencjalnym dostępem do cennych informacji, coraz częściej wymykają się tradycyjnym zabezpieczeniom, które aby dogonić możliwości technologiczne świata, same muszą sięgnąć po innowacje.

Dane jako cecha branży ubezpieczeniowej

Firmy ubezpieczeniowe zbierają ogromne ilości danych dotyczących klientów, ich historii ubezpieczeniowej, wypłaconych odszkodowań, informacji medycznych, majątkowych, a także wszelkich zgłoszonych szkód.

To bogactwo informacji staje się celem potencjalnych ataków za pomocą różnych metod, od phishingu po zaawansowane wersje ransomware. Skuteczne ataki mogą spowodować poważne straty finansowe i reputacyjne.

Rozwinięte ataki ransomware

Ataki ransomware stanowią obecnie jedno z największych zagrożeń dla firm ubezpieczeniowych. Polega ono na zaszyfrowaniu danych i zablokowaniu do nich dostępu. Następnie przestępcy żądają okupu za odblokowanie, najczęściej w kryptowalutach, które pozwalają na skuteczną ochronę przed wykryciem sprawców.

W przypadku firm ubezpieczeniowych utrata dostępu do danych klientów, polis i historii szkód może skutkować nie tylko ogromnymi kosztami czy ryzykiem zatrzymania świadczenia usług, ale także utratą zaufania rynku.

Dobrej jakości atak ransomware charakteryzuje się niemal niemożliwym do odwrócenia efektem, gdyż zaszyfrowane dane są ciężkie do odzyskania – klucz deszyfrujący posiadają wyłącznie sprawcy ataku, a jego złamanie może zająć nawet najszybszym powszechnie stosowanym maszynom obliczeniowym setki lat ciągłej pracy.

Wobec powyższego, wraz z rozwojem mocy obliczeniowych oraz sztucznej inteligencji, ciągłemu postępowi ulegają technologie kryptoanalizy, których zadaniem jest łamanie szyfru.

Dywersyfikacja i świadomość

Aby skutecznie chronić się przed rosnącym zagrożeniem, firmy ubezpieczeniowe będą zmuszone stosować innowacyjne rozwiązania. Jednym z kluczowych kroków jest inwestycja w zaawansowane systemy zabezpieczeń, takie jak sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe, które potrafią wykrywać nieprawidłowości w ruchu sieciowym i identyfikować podejrzane aktywności znacznie skuteczniej niż konwencjonalne metody.

Poza zapobieganiem atakom kluczowe jest również zabezpieczenie na wypadek ich skutków, na przykład poprzez dywersyfikację miejsca gromadzenia danych. Zaszyfrowanie informacje lub ich utrata na jednym serwerze nie sparaliżuje działań organizacji, gdy aktualna kopia zapasowa znajduje się również w innym miejscu, m.in. na awaryjnym serwerze, który nie padł celem ataku.

Ponadto świadomość pracowników odgrywa istotną rolę. Regularne szkolenia z zakresu bezpieczeństwa cybernetycznego mogą pomóc w zapobieganiu atakom typu phishing, które często zaczynają się od ludzkiego błędu.

Takie ataki wbrew pozorom nie muszą zaczynać się od podejrzanej wiadomości e-mail. Nawet dostarczane wraz z pocztą ulotki z reklamą niewinnych produktów, np. informujących o zniżce na katering dla pracowników, zawierają kody QR, które po przeskanowaniu kierują na fałszywą stronę, będącą kolejnym krokiem do zainfekowania danych.

Współpraca branżowa dla bezpieczeństwa

W obliczu rosnącego zagrożenia cyberatakami firmy ubezpieczeniowe, agencje i brokerzy powinni także zacieśniać współpracę w ramach całej branży.

Dzielenie się informacjami o potencjalnych zagrożeniach i zastosowanych rozwiązaniach może przyczynić się do stworzenia skuteczniejszej, kompleksowej obrony przed cyberprzestępczością.

Mateusz Kwiatkowski
dyrektor WWS Insurance