Nowe TFI wchodzi na polski rynek

0
1425

VIG C-Quadrat – taką nazwę nosi towarzystwo funduszy inwestycyjnych utworzone przez C-Quadrat Investment AG i polskie spółki Vienna Insurance Group (VIG). Oferta nowego TFI ma mieć szeroki zakres z naciskiem na fundusze otwarte i długoterminowe produkty oszczędnościowe.

Udziałowcy towarzystwa (60% ma C-Quadrat, pozostałe 40% zostało podzielone pomiędzy spółki Compensa oraz InterRisk, Vienna Life i Wiener) tłumaczą decyzję o jego utworzeniu pozytywnym rozwojem gospodarczym Polski w ostatnich latach, jej dużym potencjałem jako jednego z największych państw w UE z populacją sięgającą 38 milionów mieszkańców oraz rosnącym popytem na produkty inwestycyjne.

– Postrzegamy silną pozycję naszych spółek ubezpieczeniowych w Polsce i bogate doświadczenie C-Quadrat w zarządzaniu aktywami jako doskonały punkt wyjścia do wykorzystania sprzyjającej sytuacji na polskim rynku. Utworzenie TFI jest ściśle związane z obecną strategią operacyjną VIG w Polsce, jaką jest wprowadzenie oferty produktów o podłożu inwestycyjnym i oszczędnościowym, a rosnący wzrost zamożności Polaków powoduje zwiększony popyt na tego rodzaju produkty. Co więcej, własne TFI daje grupie VIG w Polsce szersze możliwości stworzenia ciekawej oferty produktów oszczędnościowych i inwestycyjnych. Wprowadzenie kolejnego elementu szeroko rozumianego systemu emerytalnego w formie Pracowniczych Planów Kapitałowych, które miało miejsce w Polsce w 2019 r., stanowi dodatkowy sygnał, że rynek oszczędności i inwestycji długoterminowych w Polsce jest bardzo przyszłościowy. Obecna sytuacja udowadnia, że jest to dobry moment, aby – korzystając ze wspólnego doświadczenia polskich spółek grupy VIG i C-Quadrat – wprowadzić atrakcyjną ofertę w zakresie produktów inwestycyjnych – wyjaśnia Harald Riener, członek zarządu VIG oraz przewodniczący rady nadzorczej TFI.

– Jesteśmy pod wrażeniem dynamicznego rozwoju polskiej gospodarki i wierzymy, że rozwój ten jest naprawdę zrównoważony. Nowo powołana do życia spółka joint-venture pozwoli nam oferować w Polsce istniejące już fundusze C-Quadrat oraz podzielić się doświadczeniem i specjalistyczną wiedzą, które zdobyliśmy w zakresie zarządzania aktywami – komentuje Andreas Wimmer, członek zarządu C-Quadrat Investment AG.

Andreas Wimmer

C-Quadrat Investment AG to austriacka grupa kilku niezależnych spółek zajmujących się zarządzaniem aktywami, założona w Wiedniu w 1991 r. Obecnie prowadzi oddziały w Wiedniu, Paryżu, Frankfurcie, Madrycie, Zurychu, Genewie oraz Erywaniu i działa w ponad 20 krajach w Europie i Azji, zarządzając aktywami o wartości 7 mld euro.

Towarzystwo oczekuje obecnie na zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego na prowadzenie działalności jako towarzystwo funduszy inwestycyjnych. W zależności od decyzji KNF pełny start operacyjny VIG C-Quadrat zaplanowano na drugi kwartał 2021 r.

Jak podał „Puls Biznesu”, prezesem towarzystwa jest Michał Szymański, w przeszłości związany z Aviva PTE, potem z Alior TFI.

Artur Makowiecki
news@gu.home.pl