Nowy instrument KUKE wspiera eksportera na każdym etapie realizacji kontraktu

0
720

Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych i Grupa Santander zapewniły spółce Cognor finansowanie w wysokości prawie 400 mln zł na rozbudowę i unowocześnienie zakładów produkcyjnych. Po raz pierwszy finansowanie zostało udzielane w oparciu o nowe rozwiązania dostępne od tego roku w KUKE. Trwają prace nad sfinalizowaniem kolejnych podobnych przedsięwzięć.

Maciej Spychała z Departamentu Ubezpieczeń i Współpracy Międzynarodowej KUKE wyjaśnia, że nowy mechanizm polega na tym, iż ubezpieczyciel daje bankowi gwarancję spłaty kredytu przeznaczonego na finansowanie inwestycji krajowej generującej eksport.

– Dzięki temu eksporter ma możliwość uzyskania większego kredytu i dłuższego terminu jego spłaty. Dla banków podstawową zaletą tego rozwiązania jest to, że mogą zwiększyć swoją ekspozycję na danego eksportera czy inwestora, udzielić mu większego kredytu z dłuższym terminem płatności – tłumaczy. – Gwarancja ze strony KUKE jest wsparta gwarancją Skarbu Państwa, dzięki temu bank może przypisać zerową wagę ryzyka do tej ekspozycji – dodaje. 

Gwarancja KUKE na rzecz banku pokrywa większość ryzyka kredytowego finansowania, włącznie z odsetkami i prowizjami.

– KUKE gwarantuje do 80% ekspozycji kredytowej, w związku z tym używając tego mnożnika, można skonkludować, że dzięki temu eksporter może uzyskać pięciokrotnie wyższy kredyt niż uzyskałby bez gwarancji – podkreślił Maciej Spychała.

Rozwiązanie zaproponowane spółce Cognor jest jednym z instrumentów z wprowadzonego w tym roku przez ubezpieczyciela kompleksowego systemu wsparcia eksportu.

– W tej chwili możemy wspierać eksportera na każdym etapie realizacji przez niego kontraktów eksportowych. Wprowadziliśmy w 2021 roku szereg instrumentów, które pozwoliły rozszerzyć nam zakres wsparcia dla eksporterów. Można powiedzieć, że to wsparcie jest dostępne od samego początku – od etapu, w którym eksporter zaplanuje, że będzie w przyszłości eksportował, poprzez proces eksportu, produkcji, przygotowywania kontraktów i ich realizowania, a nawet później, gdy już rozwinie się w kraju i będzie myślał o ekspansji zagranicznej w postaci wychodzenia kapitałowego na zagraniczne rynki zbytu – tłumaczy Maciej Spychała. – Pracujemy w tej chwili nad kilkoma kolejnymi transakcjami. Część z nich już jest bardzo zaawansowana, część na początkowych etapach. Tych inwestycji pojawiło się kilkanaście – to po stronie eksporterów, natomiast po stronie banków, które są bezpośrednio beneficjentami naszej gwarancji, również widzimy bardzo duże zainteresowanie. Do tej pory zawarliśmy kilka umów ramowych dotyczących obsługi gwarancyjnej w ramach tego rozwiązania – dodaje. 

Więcej na temat finansowania Congora:

(AM, źródło: PAP MediaRoom)