NSA o odliczaniu kosztów składek ubezpieczeniowych przy leasingu operacyjnym

0
381

Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że nawet jeśli podmiot korzystający w ramach leasingu operacyjnego z auta wartego ponad 150 tys. zł zwraca finansującemu wydatki z tytułu składek ubezpieczeniowych, to obowiązuje go limit odliczenia kosztów uzyskania przychodu – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Orzeczenie NSA zapadło w odpowiedzi na pytanie spółki leasingującej operacyjnie auta osobowe z opłaconymi z góry pakietami ubezpieczeń komunikacyjnych. Leasingodawca podzielił składkę łączną na liczbę miesięcy ubezpieczenia i co miesiąc przekazywał leasingobiorcy fakturę do opłacenia. Ten ostatni uważał, że choć wartość niektórych wyleasingowanych aut jest znacząca, to będzie mógł odliczać od przychodu całość kosztów ubezpieczenia. Firma była bowiem zdania, iż nie będzie obowiązywać jej limit z art. 16 ust. 1 pkt. 49 ustawy o CIT. Według tego przepisu można zaliczać do kosztów składek ubezpieczeniowych w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w proporcji, w jakiej kwota 20 tys. euro pozostaje do wartości auta przyjętej dla celów ubezpieczenia.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wskazał jednak, że ta interpretacja jest błędna, gdyż zgodnie z art. 17 ust. 2 pkt. 2 w/w ustawy składki nie są zaliczane do opłat leasingowych. Dlatego zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt. 49 ustawy może odliczyć wydatki wyłącznie do wysokości limitu. Tę interpretację zakwestionował WSA w Gdańsku (sygn. akt I SA/ Gd 861/18), ale jego wyrok uchylił NSA (wyrok z 23 listopada, sygn. akt II FSK 542/19). Sędzia Antoni Hanusz w uzasadnieniu zaznaczył, że model rozliczeń firmy mógłby doprowadzić do nieuprawnionego obejścia limitu z art. 16 ust. 1 pkt. 49 w/w ustawy.

Więcej:

„Dziennik Gazeta Prawna” z 6 grudnia, Mariusz Szulc „Ubezpieczenie drogiego auta jest limitowane”:

https://edgp.gazetaprawna.pl/e-wydanie/58269,6-grudnia-2021/73782,Gazeta-Prawna…

(AM, źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”)