O czym pamiętać przed udaniem się autem na zagraniczny urlop?

0
516

W związku ze zbliżającym się sezonem urlopowym Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny i Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych przypominają wybierającym się w zagraniczną podróż własnym autem, że w takiej sytuacji trzeba mieć ze sobą dokument potwierdzający posiadanie ważnego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Warto też sprawdzić, jakie przepisy obowiązują kierowców w docelowym kraju podróży.

Sprawdzenie ważności zajmuje tylko chwilę i można to zrobić nawet ze smartfona. Wystarczy do tego znać numer rejestracyjny pojazdu (albo VIN) i wpisać go na stronie UFG.

– Zbliżający się okres wakacyjny to dobra okazja do przypomnienia o ustawowym obowiązku ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Sprawdźmy jego ważność, a w przypadku wyjazdu za granicę zadbajmy o potwierdzenie w formie wymaganej przez prawo krajów tranzytowych i kraju docelowego. Przypominamy, że poruszanie się pojazdem bez ochrony ubezpieczeniowej to potencjalne ryzyko osobistej odpowiedzialności majątkowej. Może to oznaczać konieczność pokrycia kosztów naprawy pojazdu poszkodowanego z kieszeni sprawcy, a w niektórych przypadkach kosztów leczenia, a nawet dożywotnio wypłacanych rent. Nie opłaca się nie posiadać ważnego ubezpieczenia OC komunikacyjnego, bo jego brak może oznaczać wydatki sięgające dziesiątek czy setek tysięcy złotych – przypomina Małgorzata Ślepowrońska, prezeska Funduszu.

Koniecznie trzeba zabrać ze sobą prawo jazdy, dowód rejestracyjny z ważnym badaniem technicznym oraz ważną polisę OC ppm. i Zieloną Kartę (w przypadku podróży poza Europejski Obszar Gospodarczy). Należy mieć przy sobie także dokument tożsamości – dowód osobisty lub paszport. Przed podróżą warto także sprawdzić przepisy drogowe w krajach tranzytowych oraz w docelowym miejscu wyjazdu.

– Brak odpowiedniego przygotowania się do wyjazdu, nieznajomość przepisów i niedostosowanie się do warunków oraz zwyczajów panujących na drogach innych państw jest przyczyną ogromnej liczby wypadków, jakie nasi zmotoryzowani powodują poza granicami Polski. W 2022 r. byli sprawcami ponad 63 tysięcy zdarzeń drogowych. To aż 170 dziennie! Dlatego przed zagraniczną podróżą warto należycie się do niej przygotować – zauważa Mariusz Wichtowski, prezes PBUK.

W przypadku braku OC ppm. podczas zagranicznych wojaży należy się liczyć z poważnymi konsekwencjami. Aż 9 państw za brak ważnego OC przewiduje nawet kary pozbawienia wolności. Są to: Belgia, Cypr, Grecja, Irlandia, Luksemburg, Malta, Niemcy, Serbia i Szwajcaria. Z konfiskatą pojazdu lub wycofaniem tablic rejestracyjnych można się spotkać na Cyprze, w Danii, Francji, Finlandii, Grecji, na Islandii, Malcie, w Niemczech, Wielkiej Brytanii oraz Włoszech. Z kolei stracić prawo jazdy można na Cyprze, we Francji, Grecji, Irlandii, na Malcie i we Włoszech. Do tego dochodzą wysokie kary finansowe sięgające w wielu krajach kwoty w przedziale 5–8 tys. euro.

(AM, źródło: UFG)