Ubezpieczenie wkładu własnego uchroni przed utratą kaucji w wypożyczonym aucie

0
347

Europ Assistance Polska radzi turystom zamierzającym wypożyczyć auto w docelowym miejscu podróży, aby rozważyli zakup dodatkowego ubezpieczenia zwiazanego z eksloatacją takiego pojazdu.

Przeważnie wypożyczalnie oferują OC posiadaczy pojazdów mechanicznych oraz podstawową wersję autocasco, w ramach którego przewidziany jest udział własny wypożyczającego w razie uszkodzenia auta. Blokuje on na karcie kredytowej wynajmującego odpowiednią kwotę (tzw. kaucja). Wynosi ona zazwyczaj 1–2 tys. euro w zależności od rodzaju auta. Europ Assistance Polska radzi rozszerzyć ochronę o ubezpieczenie wkładu własnego (DW). Taki produkt powstał w ubiegłym roku we współpracy operatora i KioskPolis.pl. Przedmiotem ubezpieczenia jest ryzyko przepadku części lub całości kaucji z zawartej umowy najmu samochodu. Polisa dostępna jest w dwóch wariantach: podstawowym i rozszerzonym.

W ramach ubezpieczenia można liczyć na wypłatę odszkodowania z tytułu:

  • udziału własnego od szkód i kradzieży,
  • opłaty za późny odbiór pojazdu i poniesionych przez to kosztów dodatkowych powstałych na skutek opóźnień lotu powyżej 2h,
  • utraty lub uszkodzenia kluczyków do pojazdu,
  • zatankowania auta niewłaściwym paliwem i konieczności czyszczenia silnika, układu paliwowego czy holowania pojazdu,
  • rozładowania akumulatora i konieczności wezwania pomocy drogowej.

Dodatkowo w wariancie rozszerzonym zagwarantowany jest zwrot kosztów wypożyczenia auta zastępczego. Ochrona nie obejmuje sytuacji, jeżeli do zdarzenia dojdzie w wyniku celowego działania wynajmującego. Ubezpieczenie swoim zakresem obejmuje cały świat. Wyjątek stanowią państwa i terytoria objęte całkowitym embargiem i sankcjami (Afganistan, Białoruś, Mjanma, Iran, Korea Północna, Kuba, region Krymu oraz Ługańskiej i Donieckiej Republiki Ludowej, Rosja, Syria, Wenezuela).

Zakupu ubezpieczenia CDW można dokonać bez wychodzenia z domu. Zarówno oferta, jak i późniejsze dokumenty są w języku polskim. Polisa zostanie wystawiona w języku polskim i angielskim (w tym drugim przypadku przy wynajmie za granicą).

(AM, źródło: Europ Assistance Polska)