Odbyły się pierwsze dwa moduły szkoleniowe w programie Akademia Rzecznika Finansowego. W pierwszym tygodniu szkoleniowym wykłady poprowadzone zostały przez osoby z Doradczego Komitetu Naukowego przy Rzeczniku Finansowym.
Prof. Marcin Dziurda przedstawił praktyczne aspekty dochodzenia roszczeń w postępowaniu grupowym, ze szczególnym uwzględnieniem kompetencji Rzecznika Finansowego oraz katalogu spraw, w których może on wszczynać postępowania grupowe. Problematyka konsumenckich usług kredytowych i płatniczych omówiona została z kolei przez prof. Edytę Rutkowską-Tomaszewską. W ramach zajęć wskazano na znaczenie wiedzy na temat mechanizmów ochrony konsumenta–kredytobiorcy na gruncie wybranych regulacji prawnych.
W odrębnym bloku zajęć prof. Dorota Maśniak dokonała analizy prawnych aspektów wybranych rodzajów ubezpieczeń prywatnych. W trakcie wykładu zaprezentowane zostały kazusy z zakresu obowiązkowych ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, w tym dotyczących kwestii interpretacji pojęcia ruchu pojazdu jako przesłanki odpowiedzialności sprawcy wypadku i ubezpieczyciela. Słuchacze mieli również możliwość zapoznania się z problematyką ubezpieczeń na rynku usług medycznych. Przedstawiono także ubezpieczenia wykorzystywane w bankowości, w tym jako sposób zabezpieczenia spłaty kredytu (bancassurance).
Prof. Monika Szaraniec przybliżyła obowiązki dystrybutora względem klienta oraz odpowiedzialność cywilną za ich niewykonanie. Analiza potrzeb, wymagań klienta oraz karta produktu scharakteryzowane zostały w ujęciu teoretycznym i praktyki prawniczej. Osobna część szkolenia dotyczyła zagadnienia odpowiedzialności publicznoprawnej dystrybutora ubezpieczeń względem klienta. Słuchacze mieli możliwość poznania najnowszych tendencji w orzecznictwie krajowym i europejskim.
W drugim module szkoleniowym dokonano wprowadzenia w tematykę działalności departamentów Biura Rzecznika Finansowego. Zorganizowany został również konkurs z nagrodami dla osób z najlepszymi wynikami.
(AM, źródło: RzF)