OFE z przytupem zamknęły pierwsze półrocze

0
499

W czerwcu aktywa otwartych funduszy emerytalnych ponownie wzrosły, tym razem o 1,9%, do 232,1 mld zł. OFE, które 80% aktywów mają ulokowane w akcjach krajowych spółek, zarobiły średnio 2,1%. To najwięcej od marca tego roku – wynika z raportu Analizy.pl.

Najwyższą stopę zwrotu wypracowały Nationale-Nederlanden OFE i OFE Pocztylion (po 2,4%). Na kolejnych miejscach uplasowały się Generali OFE (2,3%) oraz PKO BP Bankowy OFE (2,2%).

W czerwcu wartość aktywów zgromadzonych w OFE wzrosła o 1,9%, czyli o prawie 4,3 mld zł, do 232,1 mld zł – najwyższego poziomu od zmian w systemie w lutym 2014 roku. Największy w tym udział miał dodatni wynik z zarządzania szacowany na 4,67 mld zł. Na minus zadziałały ujemne przepływy między OFE a ZUS-em (napływy składek minus „suwak”).

– Fundusze emerytalne kontynuują bardzo dobrą passę. Tymczasem z końcem lipca kończy się okienko transferowe, w ramach którego możemy zdecydować o przekazywaniu części naszej składki emerytalnej do OFE. To ostatni dzwonek, by zwiększyć dywersyfikację swoich zasobów finansowych na emeryturę, tak aby część z nich pracowała na rynku kapitałowym. Poza dywersyfikacją dobrym argumentem do zastanowienia się nad wyborem OFE są wyniki, jakie osiągają. Wartość zgromadzonych tam aktywów tylko w ciągu trwającego okienka transferowego, czyli od 1 kwietnia br., wzrosła o 5,3%, a w ciągu ostatniego roku o 32,7% – komentuje Małgorzata Rusewicz, prezeska Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych.

(AM, źródło: Analizy.pl)