Opóźnienie w płatności składki ubezpieczeniowej może być efektem roztargnienia

0
624

W ostatnim czasie do redakcji WP Finanse zgłosiło się kilka osób, które dowiedziały się od swoich ubezpieczycieli, że mimo uregulowania należności za polisę ich składki nie są opłacone. Problem dotyczył najczęściej klientów płacących gotówką. Przedstawiciele zakładów oraz instytucji rynku są zdania, że tego typu sytuacje są bardzo rzadkie i mogą wynikać z niedopatrzenia – informuje wp.pl.

Serwis zwraca uwagę, że często zdarza się tak, iż gdy klientowi kończy się okres ubezpieczenia samochodu, to zawiera nową, płacąc składkę gotówką u agenta. Tymczasem na polisie jest adnotacja odnośnie płatności: przelew. Klienci często również nie biorą potwierdzenia płatności gotówką. Po pewnym czasie otrzymują od ubezpieczyciela telefon, że ich polisa jest nieopłacona. Dawid Korszeń, rzecznik Warty, twierdzi, że choć w ostatnich latach do jego firmy trafiły informacje o kilku takich przypadkach, to tego typu sprawy są incydentalne. W większości przypadków zdarzenia były efektem roztargnienia. Rzecznik zaznaczył, że Warta każdorazowo wyciąga konsekwencje, gdy uchybienia zostaną potwierdzone. Marcin Jaworski z biura Rzecznika Finansowego mówi z kolei, że przy obecnej automatyzacji pewnych procesów możliwym jest, iż pozostawienie przez agenta oznaczenia informacji „płatność przelewem” oznacza automatyczny kontakt towarzystwa z klientem przy braku płatności w określonym terminie. Zwraca uwagę, że może się zdarzyć, iż agent źle opisze rozliczenie gotówkowe i system nie połączy obu informacji. To, co uznano za pospieszne przelewanie środków przez agenta, może też oznaczać wyjaśnienie sprawy, np. przez skorygowanie danych w rozliczeniu. Zdaniem eksperta, stąd może wynikać fakt, że takie sytuacje zdarzają się agentom z wieloletnim stażem, bo taka sytuacja może być po pierwsze bardzo rzadka, a po drugie wynikać po prostu z czystej pomyłki, a nie chęci zawłaszczenia środków.

Więcej:

WP Finanse z 26 kwietnia, Konrad Bagiński, „Jedno słowo w polisie i możesz sporo stracić. Jak nie dać się oszukać agentowi ubezpieczeniowemu?”:

https://finanse.wp.pl/…

(AM, źródło: WP Finanse)