Parametryczne mikroubezpieczenie dla Karaibów

0
257

Chaucer, specjalistyczna grupa ubezpieczeniowo-reasekuracyjna z siedzibą w Londynie, wraz z Yokahu, startupem insurtechowym zajmującym się ubezpieczeniami parametrycznymi, wprowadzają nowy produkt mikroubezpieczeniowy, który zapewni ochronę w wypadku huraganów na Karaibach.

Nowy produkt parametryczny ma służyć opanowaniu problemu niedoubezpieczenia w regionie, gdzie luka ubezpieczeniowa jest szacowana na 50 mld dol. – podał Chaucer w oświadczeniu. Do 60% nieruchomości na Karaibach nie spełnia standardów budowlanych, według których obiekty tradycyjnie uważane są za ubezpieczalne. Towarzyszą temu wysokie składki, sprawiające, że ubezpieczenia są nieosiągalne dla mieszkańców regionu. 

Parametryczne produkty ubezpieczeniowe oferują z góry ustaloną wypłatę, którą uruchamia wystąpienie określonego zdarzenia. Powszechnie stosowane są w krajach rozwijających się, gdzie niedoubezpieczenie wynikające z niedostępności cenowej i charakteru infrastruktury może powodować istotne problemy. Ponieważ ocena szkód nie jest wymagana, wypłata zazwyczaj następuje szybciej niż w przypadku tradycyjnych produktów ubezpieczeniowych.

W razie huraganu Yokahu monitoruje prędkość wiatru w lokalizacjach klientów i ciśnienie atmosferyczne w centrum huraganu. Jeżeli parametry te osiągają określony zawczasu poziom, ubezpieczony otrzymuje wypłatę w ciągu maksymalnie 10 dni, ale często po 24 godzinach. Ciśnienie jest bardziej precyzyjną i rzetelną miarą niż maksymalna prędkość wiatru i ściślej koreluje z ekonomicznymi skutkami zdarzenia.

Chaucer wyjaśnia, że przy opracowywaniu produktu brano pod uwagę jego dostępność. Polisy można kupować online. Na portalu zamieszczony jest kwestionariusz, który ułatwia ubezpieczonemu ustalenie, czy polisa jest dla niego odpowiednia i ile wyniesie wypłata, jeśli nastąpi uruchamiające ją zdarzenie.

– Karaiby to jeden z najbardziej niedoubezpieczonych regionów świata, a zmiana klimatu pogarsza sprawę. Prawdą jest, że tradycyjne produkty ubezpieczeniowe po prostu nie są opcją dla wielu mieszkańców regionu – skomentował Ed Lines, underwriter Chaucer. – Ten produkt pomoże wypełnić lukę ubezpieczeniową, dając ludziom poczucie większego bezpieczeństwa.

– Przeciętny koszt ubezpieczenia od huraganu nie jest dostępny dla większości ludzi, ponieważ tradycyjne  produkty wymagają składki opartej na wartości ich domów – podkreślił Tim McCosh, dyrektor generalny i założyciel Yokahu. – Nasze podejście parametryczne oznacza, że wypłata jest zdeterminowana dotkliwością zdarzenia, a co za tym idzie jest uruchamiana automatycznie. Środki są transferowane na telefon komórkowy ubezpieczonego, więc ma on do nich łatwy dostęp, kiedy są najbardziej potrzebne.

AC