PIU kontra KNF w sprawie rekomendacji likwidacyjnych

0
641

Podczas IX Kongresu Polskiej Izby Ubezpieczeń doszło do ostrej wymiany opinii pomiędzy Krystianem Wierciochem, wiceprzewodniczącym Komisji Nadzoru Finansowego odpowiedzialnym za sektor ubezpieczeń, a Janem Grzegorzem Prądzyńskim, prezesem zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń. Kością niezgody okazały się rekomendacje dotyczące likwidacji szkód z ubezpieczeń komunikacyjnych – zauważa „Rzeczpospolita”.

W swoim sopockim wystąpieniu Krystian Wiercioch stwierdził, że rekomendacje były wyrazem troski o klientów oraz chęci ograniczenia ryzyka po stronie zakładów ubezpieczeń, gdyż nadzór chce, aby rynek miał dodatni wynik z OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Wiceprzewodniczący zarzucił też sektorowi, że obwinia on o potencjalne podwyżki stawek w tych polisach wszystkich – KNF, sądy, warsztaty, producentów aut – a nie dostrzega żadnych przewin u siebie. Wiceprzewodniczący Komisji zalecił ubezpieczycielom, aby „spojrzeli w lustro”.

Szef PIU ripostował, że rekomendacje pozbawiły zakłady kontroli nad kosztami ubezpieczeń, której, jak stwierdził, oczekują od nich klienci. W jego ocenie beneficjentami nowej rzeczywistości staną się warsztaty samochodowe i firmy holownicze, które będą mogły zawyżać koszty napraw uszkodzonych aut, a ich działania nie będą w żaden sposób kontrolowane przez towarzystwa czy KNF. Konsekwencje finansowe tej sytuacji poniosą natomiast klienci. Jan Grzegorz Prądzyński zarzucił też nadzorowi, że w toku opracowywania rekomendacji nie prowadził z PIU ani dialogu, ani dyskusji.

Więcej:

„Rzeczpospolita” z 22 września, Piotr Skwirowski „Burza o rekomendacje KNF w sprawie likwidacji szkód z OC”

(AM, źródło: „Rzeczpospolita”)