PIU nagrodziła policjantów zasłużonych w walce z przestępczością ubezpieczeniową

0
174

Polska Izba Ubezpieczeń nagrodziła w konkursie „Policjant Roku” funkcjonariuszy z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu. Pamiątkowe statuetki zostały przyznane za szczególne zaangażowanie i współpracę z zakładami ubezpieczeń w walce z przestępczością ubezpieczeniową.

Nagroda PIU została ustanowiona w celu uhonorowania pracy policjantów nad zapobieganiem i zwalczaniem przestępczości w obszarze ubezpieczeń. Nagrodę wręcza się maksymalnie pięciu funkcjonariuszom. Kandydatów zgłaszają zakłady ubezpieczeń zrzeszone w PIU. Pod uwagę brano wkład danego funkcjonariusza w zapobieganie i przeciwdziałanie przestępczości ubezpieczeniowej oraz jego zaangażowanie w pracę.

Wśród nagrodzonych w tym roku znalazło się trzech policjantów z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Radomiu, którzy realizowali czynności w dwóch głośnych sprawach dotyczących wyłudzeń komunikacyjnych. W obecności Komendanta Wojewódzkiego Policji w Radomiu insp. Waldemara Wołowca oraz jego zastępcy, mł. insp. Piotra Janika, który nadzoruje pion kryminalny, przedstawiciele PIU wręczyli policjantom listy gratulacyjne oraz okolicznościowe statuetki.

W jednej ze spraw prowadzonej od kwietnia 2021 r. policjanci zatrzymali 7 osób, które usłyszały zarzuty wyłudzeń oraz usiłowania wyłudzeń odszkodowań komunikacyjnych.. Dotychczasowe ustalenia funkcjonariuszy wskazują, że z tytułu wypłat odszkodowań z polis OC i AC mogło dojść do wyłudzenia około 300 tys. zł. od ubezpieczycieli. Mundurowi do sprawy zabezpieczyli dwa samochody o wartości niemal 100 tys. zł oraz zabezpieczyli gotówkę na poczet przyszłych kar. Czterech podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych. To mężczyźni w wieku od 25 do 51 lat. We wrześniu tego roku na polecenie Prokuratury Okręgowej w Siedlcach funkcjonariusze zatrzymali kolejne 4 osoby współdziałające w popełnianiu przestępstw polegających na wyłudzaniu odszkodowań komunikacyjnych. W tym przypadku z tytułu wypłat z polis OC i AC od 5 towarzystw ubezpieczeniowych mogło dojść do wyłudzenia łącznie ok. 10 mln zł. W dotychczasowym śledztwie zarzuty dokonania wyłudzeń odszkodowań komunikacyjnych z tytułu pozorowanych kolizji drogowych bądź usiłowań wyłudzeń, w tym w odniesieniu do mienia znacznej wartości oraz wyłudzeń poświadczenia nieprawdy przedstawiono 158 osobom. Wobec 31 osób skierowano już akty oskarżenia.

(AM, źródło: mazowiecka.policja.gov.pl)