PKO TFI nadal liderem rynku PPK

0
405

Już ponad 2 mln osób oszczędza na emeryturę w ramach PPK i PPE –  wynika z najnowszych danych Polskiego Funduszu Rozwoju. Liderem pierwszego z rynków pozostaje PKO TFI: jego udział w aktywach wynosi 34,6%, natomiast liczba prowadzonych rejestrów – ok. 630 tys. Uczestnicy PPK i PPE prowadzonych przez PKO TFI zebrali już ok. 1,8 mld zł oszczędności na emeryturę.

– PKO TFI od momentu startu programu Pracowniczych Planów Kapitałowych przykładało ogromną wagę do akcji edukacyjnej. Jednym z głównych elementów naszej współpracy z firmami, zarówno na etapie wstępnym, jak i po zawarciu umowy o PPK, były spotkania z pracownikami, na których przekazywaliśmy wiedzę o samym programie i argumenty za przystąpieniem do PPK. Nasze starania w tym zakresie przyniosły efekt – mówi Piotr Żochowski, prezes PKO TFI.

PKO TFI prowadzi obecnie 630 tys. rejestrów uczestników programu PPK, z czego blisko 476 tys. już rozpoczęło faktyczne inwestowanie. Obsługuje również ok. 81,5 tys. rejestrów Pracowniczych Programów Emerytalnych. Łącznie zgromadzonych jest na nich już ok. 1,8 mld zł.

– Doświadczenia i obserwacja zachowań pracowników firm z pierwszego etapu wdrażania PPK oraz wcześniejsze doświadczenia z programami PPE dają nadzieję na zwiększanie partycypacji w kolejnych latach. Powinien zadziałać efekt przykładu pracowników aktywnie uczestniczących w programie. Odkładanie przez nich kolejnych kwot w PPK zachęci tych, którzy wcześniej zrezygnowali, do powrotu do programu. Poza tym PKO TFI będzie kontynuować działania edukacyjne – dodaje Piotr Żochowski

Ostatni etap wdrażania programu PPK, który rozpocznie się w  styczniu 2021 roku, obejmie podmioty sektora publicznego oraz małe i mikro firmy. Terminy zawarcia umów dla jednostek sektora publicznego są następujące:  do 26 marca 2021 r. umowa o zarządzanie PPK oraz  do 10 kwietnia 2021 r. umowa o prowadzenie PPK, dla pozostałych firm terminy zawarcia tych umów to odpowiednio: 23 kwietnia 2021 r., oraz 10 maja 2021 r.

(AM, źródło: PKO BP)