Po węglu przyszedł czas na ropę i gaz

0
578

Z raportu Insure Our Future wynika, że AXA, Generali i Suncorp chcą ograniczać swój udział w ubezpieczaniu inwestycji opartych na ropie i gazie. W Polsce firmy z szeroko rozumianej branży paliwowej na razie nie mają problemu z zapewnieniem sobie ochrony  – informuje „Puls Biznesu”.

Patrycja Stefanek, koordynator projektów w Fundacji Rozwój Tak – Odkrywki Nie, mówi gazecie, że ponieważ większość ubezpieczycieli w Europie już odeszła lub odchodzi od węgla, dlatego nacisk kładziony jest teraz na gaz, który też jest paliwem kopalnym i emisyjnym. Na razie jednak to zjawisko nie jest odczuwalne w Polsce.

W odpowiedzi na pytania „PB” PKN Orlen przekazał, że w dotychczasowej praktyce nie zidentyfikował ryzyka ograniczeń dla firm z sektora oil & gas. Koncern przyznał jednocześnie, że ubezpieczyciele weryfikują jego podejście do założeń strategii transformacji energetycznej i założeń ESG. Zygmunt Kostkiewicz, prezes Polski Gaz TUW, potwierdził, że można zaobserwować szybkie wycofywanie się reasekuratorów z rynku paliw kopalnych, w efekcie dostępne opcje reasekuracji stają się coraz droższe.

Więcej:

„Puls Biznesu” z 3 listopada, Magdalena Graniszewska, Karolina Wysota „Ubezpieczyciele zaczynają odwrót od ropy i gazu”:

https://www.pb.pl/ubezpieczyciele-zaczynaja-odwrot-od-ropy-i-gazu-1132225

(AM, źródło: „Puls Biznesu”)