Polskie Elektrownie Jądrowe przystąpiły do TUW PZUW

0
864

Polskie Elektrownie Jądrowe, inwestor budowy pierwszej elektrowni atomowej w naszym kraju, zostały członkiem TUW PZUW. Tym samym projekt ochrony ubezpieczeniowej przyszłej energetyki atomowej w Polsce wkroczył w nową fazę.

– Łączy nas podejmowanie ambitnych wyzwań. Celem projektu budowy elektrowni atomowej jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego Polsce, a naszą ambicją jest udział w zapewnieniu ochrony ubezpieczeniowej temu przedsięwzięciu. Dlatego cieszymy się, że członkiem naszego towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych została tak ważna dla transformacji energetycznej spółka, jak Polskie Elektrownie Jądrowe – powiedział prezes TUW PZUW Rafał Kiliński.

Polskie Elektrownie Jądrowe to spółka odpowiadająca za przygotowanie procesu inwestycyjnego i pełnienie funkcji inwestora w projekcie budowy elektrowni jądrowych w Polsce. Pierwsza taka elektrownia, o mocy 3750 megawatów, ma powstać w gminie Choczewo na Pomorzu.

– Przystąpienie do TUW PZUW jest ważnym elementem budowania strategii ubezpieczeniowej spółki dla fazy budowy i eksploatacji pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej, która powstanie w gminie Choczewo. Przystąpienie do TUW PZUW pozwoli nam jako inwestorowi pozyskać dostęp do specjalistycznych ubezpieczeń nuklearnych oferowanych na rynku – dodał Wojciech Rosiński, dyrektor Pionu Finansów Polskich Elektrowni Jądrowych.

W ramach działań na rzecz przygotowania do udzielania ochrony ubezpieczeniowej atomowych inwestycji w Polsce TUW PZUW w 2023 r. podjął strategiczną współpracę z Nuclear Risk Insurers. Umowa z brytyjskim partnerem, który chroni cywilne instalacje jądrowe w Wielkiej Brytanii i uczestniczy w ponad 300 podobnych projektach na świecie, daje dostęp do know how, a także praktyk i szkoleń. Polskie towarzystwo wystąpiło jednocześnie z inicjatywą utworzenia ubezpieczeniowego poolu atomowego.

Więcej na ten temat można przeczytać w artykule na portalu GU.

– Stanowimy forpocztę. Angażujemy się we współpracę w skali krajowej i międzynarodowej, do tej współpracy zachęcamy innych. Chcemy wnosić jak największy wkład w transformację energetyczną w Polsce. Zaufanie, jakim nas obdarzają Polskie Elektrownie Jądrowe, stwarza tym bardziej obiecujące perspektywy – podkreślił Rafał Kiliński.

TUW PZUW jest również zaangażowane w rozwój odnawialnych źródeł energii.

Artur Makowiecki

news@gu.com.pl