Ponad 7 mld zł aktywów PPK

0
359

Partycypacja w Pracowniczych Planach Kapitałowych wyniosła na koniec listopada 30,30%, a w największych firmach, zatrudniających ponad 250 pracowników, wynosi prawie 45% – wynika z najnowszego Biuletynu Pracowniczych Planów Kapitałowych opublikowanego przez PFR Portal PPK.

PPK cieszy się większym powodzeniem wśród mężczyzn, a średnia wieku uczestników to 39 lat. Najwięcej pracowników przystępuje do programu w województwie mazowieckim i dolnośląskim. Prawie 96% oszczędzających w programie to Polacy, wśród osób innej narodowości dominuje ukraińska. 

Łączna wartość aktywów netto funduszy zdefiniowanej daty to aktualnie 7,21 mld zł, z czego 3,59 mld zł wpłacili pracownicy, 2,72 mld zł pracodawcy, a 0,86 mld zł stanowią dopłaty od państwa. Pozostała kwota (395,74 mln zł) to zysk wypracowany przez fundusze zdefiniowanej daty. Oznacza to, że średnio do każdego złotego wpłacanego przez pracownika na rachunek PPK drugi dokłada pracodawca i państwo.

Na rachunku uczestnika PPK zarabiającego 5300 zł, oszczędzającego w PPK od grudnia 2019 r., w zależności od grupy FZD znajduje się średnio od 2591 zł do 3549 zł więcej niż on sam wpłacił do PPK. To oznacza dla uczestnika PPK od 106% do 146% zysku. Jeszcze większymi zyskami mogą się cieszyć pracownicy, którzy obniżyli wpłatę własną do 0,5%.

– Podwyżka wynagrodzenia to szansa na gromadzenie dodatkowego kapitału w ramach PPK dla osób, które z uwagi na niższe pensje i brak nadwyżek w budżecie domowym nie podjęły do tej pory decyzji o oszczędzaniu w tym programie. (…) Zmiany wynagrodzenia netto, wynikające z Polskiego Ładu, spowodują, że finansowanie wpłat do PPK z pensji będzie dla pracownika mniej odczuwalne – podkreśla Robert Zapotoczny, prezes PFR Portal PPK. 

(AM, źródło: PFR Portal PPK)