Pośredniczący w naprawach powypadkowych ma prawo do pełnego odliczenia

0
430

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził w dwóch interpretacjach, że pośrednik zapewniający przedsiębiorcom naprawy powypadkowe aut przez niezależne warsztaty samochodowe może odliczyć całość wydatków z nimi związanych – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Obie interpretacje (jedna odnosiła się do CIT, a druga do VAT) dotyczyły spółki zarządzającej flotami samochodowymi, która w ramach swoich usług chciałaby też oferować naprawy powypadkowe z ubezpieczeń komunikacyjnych jako cesjonariusz. Firma miała jednak wątpliwości, czy w związku z tym będzie mogła odliczyć cały VAT z faktur wystawianych przez warsztaty samochodowe za naprawy powypadkowe aut klientów oraz zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu całość wydatku netto na naprawę tych pojazdów.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej odpowiedział twierdząco na oba pytania spółki. Wskazał, że będzie jej przysługiwało odliczenie 100% VAT, gdyż nie będzie miało do niej zastosowania ograniczenie do 50% wynikające z art. 86a ustawy o VAT. Dodał też, że w tej sytuacji fakt, iż za naprawę samochodów częściowo zapłaci zakład ubezpieczeń, jest bez znaczenia. Z kolei w drugiej interpretacji dyrektor KIS wskazał, że do spółki nie będzie miało zastosowania ograniczenie z art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o CIT, które nie pozwala odliczyć 25% poniesionych wydatków z tytułu kosztów używania samochodu osobowego, wykorzystywanego do celów mieszanych (biznesowo-prywatnych). Zaznaczył, że firma jest podmiotem zarządzającym flotą klientów i to oni używają aut, a nie ona. Dlatego wspomniany limit nie ma zastosowania.

Interpretacje indywidualne dyrektora KIS: z 28 kwietnia 2021 r., sygn. 0111-KDIB1-2.4010.106.2021.4.AK oraz z 7 maja 2021 r., sygn. 0111-KDIB3- -1.4012.93.2021.5.ICZ.

Więcej:
„Dziennik Gazeta Prawna” z 20 maja, Małgorzata Kwiatkowska „Łukasz Zalewski „Pośrednictwo przy likwidacji szkód z pełnym odliczeniem”:
https://edgp.gazetaprawna.pl/e-wydanie/57966,2…

(AM, źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”)