Powołanie Tomasza Starusa na prezesa Euler Hermes zatwierdzone przez KNF

0
859

Komisja Nadzoru Finansowego na posiedzeniu 19 listopada jednogłośnie wyraziła zgodę na powołanie Tomasza Starusa na stanowisko prezesa zarządu TU Euler Hermes.

– Decyzję Komisji Nadzoru Finansowego przyjmuję z nieskrywaną radością, dumą, ale i dużą dozą pokory. Euler Hermes od blisko ćwierćwiecza współtworzy polską gospodarkę, zapewniając tysiącom firm bezpieczeństwo relacji handlowych. Jako część grupy Allianz każdego dnia podejmujemy nowe wyzwania na rzecz nowoczesnych usług finansowych – powiedział Tomasz Starus, CEO i prezes zarządu TU Euler Hermes w Polsce.

Tomasz Starus jest związany z grupą Euler Hermes od 2000 roku. Zaczynał jako specjalista ds. ubezpieczeń finansowych. W 2001 roku objął stanowisko kierownika zespołu w Biurze Oceny Ryzyka. Po trzech latach został powołany na dyrektora Biura Oceny Ryzyka, odpowiedzialnego za monitoring portfela należności, sporządzanie analiz ekonomicznych oraz opracowanie i wprowadzenie modelu ratingowego dla polskich firm. W 2013 roku został powołany na członka zarządu nadzorującego ocenę ryzyka kredytowego, szkody i odzyskiwanie należności. Przeprowadził zakończoną sukcesem transformację od manualnej oceny ryzyka w poszczególnych przypadkach do zbudowania sprawnego systemu opartego na Big Data, ze zdolnościami predykcyjnymi i aktualizującego ocenę kredytową setek tysięcy przedsiębiorstw w czasie bieżącym. Tomasz Starus, współzarządzając działalnością Euler Hermes, nadzorował także udaną ewolucję procesu wypłaty odszkodowań do modelu „claims first”, wyznaczającego rynkowy standard prostoty i szybkości uzyskiwania odszkodowania w ramach ubezpieczenia należności w Polsce.

Tomasz Starus od początku swojej pracy zawodowej w 1998 roku jest związany z rynkiem ubezpieczeń należności. Jest absolwentem Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów podyplomowych Executive MBA prowadzonych wspólnie przez Uniwersytet Warszawski i University of Illinois.

Artur Makowiecki

news@gu.com.pl