Akt oskarżenia przeciwko grupie przestępczej wyłudzającej odszkodowania

0
254

Prokuratura Regionalna we Wrocławiu skierowała do Sądu Okręgowego w tym mieście akt oskarżenia, którym objęto 45 osób oskarżonych m.in. o wyłudzanie kredytów na zakup pojazdów oraz pozyskiwanie środków finansowych z tytułu nienależnych odszkodowań.

W toku postępowania ustalono, że w okresie od marca 2007 r. do grudnia 2016 r.  na terenie Wrocławia i innych miejscowości województwa dolnośląskiego działała grupa osób zajmująca się wyłudzaniem kredytów i odszkodowań z tytułu umów ubezpieczenia pojazdów.

Odgrywający wiodącą rolę w procederze wyłudzania odszkodowań za tzw. ustawione kolizje oskarżony dokonywał zakupu samochodów, głównie w luksusowych wersjach, które w wielu przypadkach były po szkodach całkowitych, a następnie odbudowywał je i po zarejestrowaniu, poprzez wielokrotną sprzedaż osobom odgrywającym rolę figurantów, podnosił ich wartość. Niejednokrotnie pojazdy były nabywane w stanie uszkodzonym uniemożliwiającym jazdę i niepozwalającym na ich użytkowanie, a mimo to koszty nabycia były pokrywane przez banki, które przy udziale pośredników finansowych i ubezpieczeniowych były wprowadzane w błąd co do ich stanu i wartości, jak również wkładu finansowego zaangażowanego w rzeczywistości przez kredytobiorcę. Wartość pojazdów była znacznie niższa niż wskazywana w dokumentach kredytowych, ale poprzez ich sprzedaż w ramach kręgu znanych sobie osób była ona sztucznie podnoszona.

Działania oskarżonych miały charakter zorganizowany i dotyczyły różnych sfer związanych z procederem, począwszy od pozyskania z naruszeniem prawa środków na zakup pojazdów wykorzystanych w działalności przestępczej, pozyskania osób rejestrujących te pojazdy na siebie, po zwerbowanie kolejnych osób, które zgodziły się na udział w fingowaniu zdarzeń stanowiących podstawę zgłoszenia szkody w towarzystwach ubezpieczeniowych. Finalnie doprowadziły do uzyskania wskutek wprowadzenia w błąd instytucji finansowych i ubezpieczeniowych ok. 4 milionów złotych łącznie.

(AM, źródło: Prokuratura Regionalna we Wrocławiu)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here