Prewencja zamiast interwencji

0
662

Programy affinity wiążą się zazwyczaj z kilkuletnią umową ubezpieczenia. Podczas określania jej zakresu ochrony warte uwagi są więc działania zmniejszające szkodowość. Wysokie wypłaty świadczeń i odszkodowań mają bowiem wpływ na wzrost składki ubezpieczeniowej lub nawet utrudniają zachowanie ciągłości ubezpieczeniowej.

W myśl zasady, że „prewencja jest tańsza niż interwencja”, należy zatem rozważyć implementację mechanizmów pełniących funkcje zapobiegawcze.

Łączenie ochrony ubezpieczeniowej z działaniami prewencyjnymi przynosi korzyści zarówno ubezpieczonym, jak i ubezpieczycielom. Z jednej strony zwiększa to bezpieczeństwo tych pierwszych, a z drugiej zmniejsza szkodowość oraz pozwala utrzymać składkę ubezpieczeniową na stałym poziomie.

Na rynku można wyróżnić wiele rozwiązań w tym zakresie, od tradycyjnych infolinii tematycznych po pomysły bardziej spektakularne, jak np. pakietowanie polis z inteligentnym sprzętem.

Telefoniczne wsparcie dla poszukujących sprawdzonych informacji

Jednym z przykładów prewencji ubezpieczeniowej jest zapewnienie ubezpieczonym nielimitowanego dostępu do infolinii tematycznych. Za ich pośrednictwem uzyskują oni dostęp do rzetelnej wiedzy w danej dziedzinie. Takie telefoniczne wsparcie może dotyczyć różnych sfer życia prywatnego oraz zawodowego.

Przykładem jest infolinia prawna, która daje m.in. dostęp do informacji w zakresie obowiązujących procedur prawnych. W razie zgłoszenia potrzeby ubezpieczeni otrzymują również teksty aktów prawnych oraz wzory pism prawnych i umów należących do powszechnego obrotu.

Urządzenia ostrzegające o niebezpieczeństwie

Dla zwiększenia bezpieczeństwa ubezpieczonych niematerialne ubezpieczenia mogą być również oferowane w pakiecie z inteligentnymi urządzeniami. Te ostatnie, najczęściej służące ochronie zdrowia, posiadłości lub pojazdów, informują użytkowników o wystąpieniu zagrożenia.

W obszarze ochrony zdrowia prym wiedzie bezprzewodowy sprzęt elektroniczny, stanowiący element ubioru człowieka, czyli tzw. wearables. Do najczęściej stosowanych w tym zakresie rozwiązań należy opaska smartband. Oprócz monitorowania podstawowych funkcji życiowych użytkownika pozwala ona także wezwać pomoc.

Spośród smart things mających na celu ochronę mienia można z kolei wyróżnić czujniki oraz sensory wskazujące na pożar, zalanie, a nawet otwarcie okien lub drzwi wejściowych. W połączeniu ze specjalnymi aplikacjami mobilnymi pozwalają one poinformować ubezpieczonego o niebezpieczeństwie, nawet podczas jego nieobecności w miejscu ubezpieczenia. Jednym z ciekawszych pomysłów jest wykorzystanie dronów do patrolowania rozległych posiadłości.

Sztuczna inteligencja w prewencji ubezpieczeniowej

Rozwój sztucznej inteligencji (AI) umożliwił implementację w ubezpieczeniach systemów wczesnego ostrzegania. Ma to zastosowanie np. w transporcie dalekobieżnym. Analizując wideo z kamery, oprogramowanie działające z użyciem AI jest w stanie w czasie rzeczywistym zasygnalizować kierowcy wszelkie odbiegające od normy zdarzenia na drodze.

W środkach transportu zbiorowego AI może się z kolei sprawdzić w wykrywaniu oznak przemocy, wandalizmu czy też zasłabnięcia pasażera.

W kontekście ratowania ludzkiego życia technologia ta jest też stosowana chociażby w diagnostyce obrazowej. Przy pomocy tomografii komputerowej pozwala ona skrócić czas wykrycia objawów udaru z godzin do minut.

Podsumowując, działania prewencyjne zakładów ubezpieczeń mają na celu zmniejszenie liczby powstałych szkód, a tym samym – wielkości wypłaconych świadczeń i odszkodowań. Wraz z rozwojem nowych technologii na rynku ubezpieczeń zaczęły się więc pojawiać coraz bardziej spektakularne rozwiązania w tym zakresie.

Obok tematycznych infolinii ubezpieczony zyskał wsparcie ograniczające szkodowość w postaci smartrzeczy oraz oprogramowania wykorzystującego algorytmy AI. Technologia ta ciągle się rozwija, więc w przyszłości możemy się spodziewać jeszcze ciekawszych sposobów na jej zastosowanie.

dr Róża Błaś
kierownik ds. programów affinity Mentor S.A.