Zlikwidowano grupę przestępczą zajmującą się wyłudzaniem odszkodowań komunikacyjnych

0
571

Policjanci z Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku w toku śledztwa prowadzonego wspólnie z Prokuraturą Regionalną w Gdańsku i przy pomocy policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Wejherowie zatrzymali 49 osób parających się przestępczością ubezpieczeniową.

Jak ustalono, 53-letni mieszkaniec powiatu wejherowskiego, działając wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami, zajmował się doprowadzaniem ubezpieczycieli do wypłaty odszkodowań z AC i OC za zdarzenia losowe, które faktycznie nie miały miejsca.

Zatrzymani usłyszeli łącznie 146 zarzutów. Dotyczą one oszustw na szkodę firm ubezpieczeniowych, wyłudzeń odszkodowań komunikacyjnych, zawiadamiania o niepopełnionych przestępstwach, składania fałszywych zeznań, a także poświadczania nieprawdy w dokumentach.

Jak wynika z ustaleń, organizator procederu co najmniej od 2014 roku wyszukiwał osoby, które godziły się fikcyjnie rejestrować na swoje dane luksusowe samochody. Następnie pojazdy te wskazywano jako kradzione bądź uczestniczące w kolizjach, które w rzeczywistości nie miały miejsca. Na skutek zgłoszenia do firmy ubezpieczeniowej rzekomej szkody dochodziło do wypłaty nienależnego odszkodowania, w jednorazowej kwocie sięgającej nawet 150 tys. zł.

Osoby, które godziły się na fikcyjne rejestracje pojazdów, których w rzeczywistości nawet nie widziały, otrzymywały od niego od 1 tys. do 6 tys. zł. Działalność grupy doprowadziła do wypłaty odszkodowań w łącznej wysokości ponad 3,5 mln zł.

Wobec organizatora procederu sąd zastosował tymczasowy areszt, wobec pozostałych 48 osób zastosowane zostały dozory policji, zakazy opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowe. Zabezpieczone zostały również pieniądze oraz nieruchomości podejrzanych w wysokości ok. 3 mln zł.

(AM, źródło: policja.pl)