Punkta: Stabilizacja stawek w OC

0
371

Z raportu kwartalnego Punkty, analizującego ceny polis sprzedanych przez multiagencję, wynika, że rynek cen OC ustabilizował się, a kierowcy płacą za ubezpieczenie coraz mniej.

Po 3 kwartałach tego roku średnia cena obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego sprzedanego za pośrednictwem Punkty kształtuje się na poziomie 669 zł. Najwięcej za OC płacą mieszkańcy województwa pomorskiego – 749 zł oraz dolnośląskiego – 735 zł. Za nimi plasują się mieszkańcy województwa mazowieckiego, którzy za OC płacą średnio 723 zł. Z danych Punkty porównujących I kw. do III kw. wynika, że wartość obowiązkowej polisy spadła o 2%.

Najtańsze OC z dużych miast mają Kielce – średnio 630 zł. 10 złotych więcej płacą kierowcy z Opola i Rzeszowa. Jeśli chodzi o średnią wojewódzką, najmniej płacą kierowcy z podkarpackiego (557 złotych) oraz świętokrzyskiego (571 złotych). Niezmiennie najwyższe ceny dostają kierowcy z Wrocławia, za polisę płacą średnio aż 883 zł. 833 zł za ubezpieczenie auta płacą gdańszczanie, a stołeczni kierowcy wydają średnio 809 zł.

Największe wzrosty cen dotknęły mieszkańców Rzeszowa, którzy według danych Punkty po III kwartale płacą 13% więcej niż na początku roku. Największy spadek cen odnotowali kierowcy z Białegostoku (-8%).

– Po czasach, kiedy podwyżki cen OC sięgały nawet 50 proc., nie ma śladu. Nie widać kolejnej wojny cenowej. Na cenę OC największy wpływ mają: wiek kierowcy, rodzaj paliwa, pojemność oraz wiek auta. Nie bez znaczenia jest również miejsce zamieszkania kierowcy. Niezmienną zasadą jest, że na niższe stawki za ubezpieczenie OC mogą liczyć mieszkańcy mniejszych miejscowości – mówi Sławomir Bilik, CEO Punkty.

Z analizy danych sprzedażowych multiagencji wynika, że OC w miastach poniżej 100 tys. mieszkańców jest nawet o 8% niższe niż w dużych aglomeracjach w tym samym województwie.

(AM, źródło: Prowly)